Slavkovský štít (Vysoké Tatry)

Slavkovský štít nefiguroval v našom zozname kopcov, na ktoré chceme vystúpiť na popredných miestach a preto nebola náhoda, že z turisticky dostupných vrcholov v Tatrách nám ostal ako posledný. To, že sme si nikdy na tento štít nespomenuli, keď sme plánovali výlet v Tatrách, nebolo spôsobené tým, že nás niečím odrádzal alebo odpudzoval, skôr tým, že svojou polohou na začiatku hrebeňa sa nám paradoxne stratil z obzoru. Túto zimu sme s Ajči zavítali kvôli lyžovačke do Vysokých Tatier a tak konečne došlo aj na túto dominantu Veľkej Studenej doliny – aj keď trochu nečakane.

Výstup na Slavkovský štít

Bezprostredne po našom príchode do Tatier sa podmienky na turistiku výrazne zlepšili, teplé počasie cez deň a mínusové teploty počas noci spôsobili, že sneh pekne primrzol a na bezproblémový pohyb v teréne nebolo treba lyže ani snežice. Na prd situácia ak ste prišli lyžovať, zato však parádna príležitosť na turistiku. Tú sme síce pôvodne nemali v pláne, ale našťastie sme flexibilní a vieme sa rýchlo prispôsobiť. Nevyhnutnosť mačiek pre pohyb v takomto teréne sme vyriešili pomocu požičovňe turistickej výstroje v Intersporte v Hornom Smokovci za 7 Eur na deň. Vzhľadom na únavu z lyžovačky a aj absenciu ďalšej výstroje potrebnej pre náročnejšie túry v zimnom období, konečne padlo rozhodnutie na Slavkovský štít, ktorý sa nachádza na začiatku doliny, takže nie je potrebné absolvovať dlhý “približovací pochod” a navyše nie je ani extrémne strmý, čiže nie je nevyhnutné si požičiavať žiadnu dodatočnú výstroj.

Výhľady z vrcholu sú excelentné

Skipas nám platil aj na lanovku na Hrebienku a preto sme neváhali a využili aj túto poslednú možnosť skrátit si výstupovú trasu na minimum. Z Hrebienka sme nesledovali turistickú značku, ale vybrali sme sa priamo cez zjazdovku najskôr k Slavkovskej vyhliadke a odtiaľ pomaly ďalej na Slavkovský štít. S mačkami na nohách a lyžiarskymi palicami v rukách nám výstupová trasa nerobila väčšie problémy a za necelé 4 hodiny sme boli pri vrcholovom kríži. Výhľady ponúka Slavkovský štít naozaj jedinečné, najmä na Gerlachovský štít, Prostredný hrebeň, Ľadový štít a Lomnický a Pyšný štít. Cesta dole nám tiež nezabrala mnoho času a za 2 hodinky sme boli späť v hornej stanici lanovky Hrebienok. Výškový profil z hiking.sk:

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *