Legendami opradený Kalymnos

Kto by o ňom nepočul. O legendárnom ostrove v Egejskom mori, ktorý grécky bohovia stvorili iba za jediným účelom. Aby aj prostí smrteľníci pocítili ich prozreteľnosť, spoznali chuť ambrózie, ovlažili pery v sladkom nektáre. Zdánlivo nekonečná bariéra žlto-oranžových skál sa majestátne vypína nad priezračným morom blankytnej farby a novodobí gladiátori zvádzajú v tejto aréne súboje dnešnej doby. A aj keď to už nie je súboj muž proti mužovi, na život a na smrť a porazení nekončia ako potrava pre divú zver, napätie a adrenalín sú stále prítomné a vzrušenie pre aktérov i divákov je rovnaké ako pred stovkami rokov.

Ostrov Telendos pri pohľade zo sektora Olymp

Doprava

Doprava je Achilova päta (áno motív gréckych bájí a povestí nás bude sprevádzať celým článkom) Kalymnosu. Dostať sa sem v čase ideálnom pre lezenie (október – marec) je priam nemožné. Buď trvá let s prestupmi viac ako deň alebo je cena za letenku na úrovni HDP Albánska. Rozhodli sme sa preto skúsiť zájazd s cestovkou. Prvý možný termín je síce až začiatkom júna, kedy sa už človek budí do 30 stupňového rána, ale povedali sme si, že máme natrénované a nemusíme sa spoliehať na podmienku. Navyše je väčšina sektorov v tieni minimálne do obeda, takže ak zvolíme osvedčený model: “Skorý budíček, “a muerte” kým nás slnko neupečie, ľahký obed s pivkom, popoludňajšia siesta, podvečerné kúpanie (bez pivka, lebo na pláži je draho) a večerné pivko na teraske”, budeme v pohode.

Lieta sa z Bratislavy na susedný ostrov Kos, z letiska nasleduje transfer autobusom do prístavu, z ktorého premáva trajekt na Kalymmnos, kde sa púť zavŕši opäť presunom autobusom, už posledný krát do cieľa, mestečka Masouri. Keby sme nebývali v Bratiske tak na letisko berieme vlak, nech to máme kompletné. Na deň cesty si netreba robiť veľké plány, so všetkými presunmi zaberie táto odysea celý deň.

Cestou na Kalymnos

Ostrov

Základné vybavenie na ostrove je moped. Všetci chodia na mopede a mali by ste aj vy. Nie je to len praktické, je to aj super zábavné. Ak pri požičiavaní zamlčíte, že ste na mopede nikdy nejazdili, vyhnete sa problémom, ktoré nás ukrátili o jeden lezecký deň. Nezažijete síce výcvik jazdy na mopede, ktorým vedúci podmienil náš vzájomný biznis, ale o veľa neprídete. Prebiehal asi takto :

V: Takto naštartuješ, tu pridávaš plyn a takto brzdíš.
V: Toto je jednosmerka, všetci tu chodia do protismeru, ale ak ťa uvidia policajti dostaneš pokutu.
M: Nemal by som nosiť prilbu ?
V: Jasné, tu máš dve a veľa šťastia.

Teoreticky sa dá fungovať aj bez dopravného prostriedku, kopa výborných sektorov je priamo nad dedinkou Masouri, je to ale trochu obmedzujúce. Napríklad taká Arginonta, kde sa nachádza veľa dobrých stien, je vzdialená 6 kilometrov, Odysea (jeden z najlepších sektorov) 3 kilometre. Človek čo vyrastal na Priedhorí v dobách keď sa rešpektoval zákaz vjazdu na začiatku doliny má na to asi iný pohľad ako preglejkár zvyknutý parkovať pred vchodom.

Venda, Venda, Venda se svou motorkou
točí plyn a ušklíbá se za holkou
hudrovadlo stačí Venda zahlídnout
má dost síly, dívky kvílí

Náš verný moped

Strava

Grécka kuchyňa je jednoduchá ale famózna. Základom nášho stravovania boli variácie gyrosu, ktoré sme následne podľa podaných výkonov obohatili o drobné prílohy ako šalát, tzaziky, hranolky, olivy alebo syr. Na večeru sme si zvykli dať niečo ľahšie, rybích reštík je tu viac ako sektorov a ceny sú pomerne priaznivé. Samostatná kapitola je pivo. Predávajú sa tu síce klasické europivá, ale páči sa mi miestny zvyk, že poháre pred čapovaním dávajú do mrazničky. Keď človek dojde vyprahnutý z lezenia, tak takýto ľadový pohár Mythosu zapôsobí ako živá voda (iba prvý, druhý následne odrovná). Oplatí sa sprobovať aj lokálne vínka, na večer k morským špecialitám skvelo zapasujú.

V mestečku Masouri je niekoľko menších potravín, ktoré ponúkajú slušný základ na prežitie. Za nižšou cenou a vyššou ponukou sme cestovali do susedného Panormosu, kde sa nachádza veľký supermarket. Voda z vodovodu nie je pitná a návšteva pitných fontánok pri hlavnej ceste je okrem nutnosti aj príjemnou spoločenskou udalosťou. Za lacným a rýchlym obedom sa oplatí zbehnúť do bistra Ontheroad Streetfood, kde robia parádny gyros. Na oslavy prelezov je vhodná reštaurácia Aegean Tavern, s príjemnou teraskou nad morom, kde sa špecializujú na plody mora. A ak si chcete len tak sadnúť na pivko tak jedine do rockového Scorpion pubu. Najlepšie je, že všetky tri miesta sú od seba vzdialené asi iba 100 metrov.

Ajči a grécka kuchyňa idú spolu

Lezenie

66 sektorov a viac ako 3000 ciest koncentrovaných na niekoľkých štvorcových kilometroch. Lezeckejšie miesto si ani neviem predstaviť. Človek príde pod skalu a nevie kde skôr začať, každá línia zvádza k pokusu, každá cesta si pýta prelez. Keďže to bola naša prvá návšteva, chceli sme vidieť čo najviac sektorov a skoro každý deň sme liezli na inej stene. A ani raz sme sa nepopálili, skala bolo vždy excelentná a cesty prvotriedne.

Gerakios

Prvý deň neprebehol presne podľa naších predstáv, nedostali sme sa k mopedu a tak sme aspoň narýchlo vybehli k najbližšiemu sektoru – Gerakios. Deň už pokročil a kým sa slnko definitívne oprelo do steny sme stihli vyliezť 3 cesty v kolmom vápne. Neurazili ale vzhľadom na to čo nás čakalo neskôr, ani neoslnili a hlbšie sa do pamäte nevryli.

Reader Gerakios (Main) 6a OS
Open Book Gerakios (Main) 6a+ OS
Titis Blues Gerakios (Main) 6b+ OS

Odyssey

Odyssey je jeden zo sektorov, kde si zalezie ako lezecká špička tak aj začínajúca prípravka. Skala je kvalitná, cesty dlhé, prístup krátky a rozpätie obtiažností skutočne široké. Na rozlez nás vyškolila platňová cesta Nausicaa Nausicaa (6a+), po ktorej sme sa chvíľu okúňali naliezť do niečoho ťažšieho. Pri ďalšej návštev by sme sa sem určite vrátili bez váhania.

Argo Navis Odyssey (Imia Wall) 6a OS
Penelope Odyssey (Imia Wall) 6a+ OS
Ciao Vecchio Odyssey (Atena Wall) 6c PP

Sektor Odyssey zavčas rána

Arigonta

Arigonta je jediný sektor, ktorý sme navštívili opakovane. Okrem krátkeho prístupu je výhodou, že tu je tieň skoro do druhej. Navyše je to absolútny raj pre lezcov operujúcich v obtiažnosti okolo 6b, teda nás. A vzhľadom na plnku zjavne nie len nás. Sektoru dominujú mierne zaklonené, atletické cesty po väčších či menších lištách z času na čas aj madlách.

Wild sex Arigonta (Infrared Wall) 6b OS
Bôrhok Arigonta (Infrared Wall) 6b OS
Kosmas Arigonta (Infrared Wall) 6b OS
Cap Arvithis Arigonta (Infrared Wall) 6b OS
Bouboulina Arigonta (Ampitheatre) 6b OS
Koubinos Arigonta (Ampitheatre) 6b OS
Papadopoulos Arigonta (Fire Wall) 6b+ OS
Anna-Maria Arigonta (Infrared Wall) 6c OS
Romance of Stone Arigonta (Infrared Wall) 6c+ PP
Sex in the City Arigonta (Infrared Wall) 7a PP
Red Sea Secrets Arigonta (Fire Wall) 7a PP

Arigonta na prvý pohľad krásou nevyniká, ale lezenie je tu parádne

Poets

Sektor tvorí perfektná kompaktná oranžová platňa, pod skalou sa nachádza figový háj, ktorý dotvára príjemnú atmosféru. Nachádzajú sa tu dlhé, hlavne ťažšie cesty. Kalyfornication si odnášam v pamäti ako jednu z najkrajších ciest čo som na Kalymnose preliezol, podobne tak aj o čosi ťažšiu Mad Dad. A myslím si, že v rovnakej kategórii by bola aj cesta Callisto, nebyť sršňov usídlených v kapse v strede cesty.

Ganymede Poets (Zeus) 6b OS
Kalyfornication Poets (Zeus) 6b+ OS
Mad Dad Poets (Zeus) 6c+ PP

Poets a figový háj

Iannis

Iannis to sú dlhé previsnuté cesty v bezchybnom oranžovom vápne. I keď najťažší prelez výjazdu sa nám tu nevydaril a cesta Verikoko (7a+) našemu nájazdu odolala, sklamaní sme neodchádzali. Do sýta sme si zaliezli v 40 metrovej Zagori, ktorú sme museli obaja opakovať.

Kalyne Iannis 6b OS
Zagori Iannis 6c PP
Adolf in the Bay Iannis 6c+ PP

Iannis pôsobí esteticky už z diaľky

Olympic Wall

Dlhší prístup je zárukou pohody a kľudu pod skalami. Obrovská a kompaktná stena budí rešpekt. Je popretkávaná ciagľami rôznej hrúbky a dĺžky, určujúcimi obťiažnosti ciest. Lezie sa väčšinou po kapsách alebo tufách, výlučne do previsu. Rěve de Femme radím medzi najťažšie prelezy výjazdu i keď číselne to tak nemusí vyzerať.

Il Movimiento Sexi Olympic Wall (Left) 6a OS
Rěve de Femme Olympic Wall (Right) 6b OS
Le Bite Ne Fait Pas le Moine Olympic Wall (Left) 6c PP
La Moule Olympic Wall (Middle) 6c+ PP

Nekompromisná Olympic Wall

Oddych

Bezprostredná blízkosť mora určuje, ktorým smerom sa uberajú dni bez lezenia, poprípade voľné popoludnia. Z množstva pláží stoja za návštevu opustená pláž Akti na východe ostrova, kde vám domáca pani na svojej verande navarí miestne mňamky, pláž v mestečku Vlichadia, kde to zaváňa komerciou (v únosnej miere), poprípade pláž na severe – Sykátē, kde zase pre istotu nie je nič iba príroda. V mestečku Vathy sa okrem dobrej kuchyne a výletných lodí nachádza aj požičovňa kajakov. Vraj ak má človek šťastie môže pádlovať popri delfínoch, my sme ho ale nemali. Duchovnejšie založení ľudia môžu ísť omrknúť Monastery St. Sava, nad mestečkom Kalymnos. Naša najobľúbenejšia aktivita bola bezcieľna jazda po ostrove na mopede.

Kajak cez restday nie je najlepší nápad

You may also like...

2 Responses

  1. peter says:

    Na Kalymnos sa zasadne pije FIX. Potom idu 7bcka same.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *