Chorvátske spisy

Nová partia, nové oblasti, nové zážitky. Tak by sa dal charakterizovať jarný výjazd do Chorvátska. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov sme pole pôsobnosti presunuli o niekoľko kilometrov severnejšie a rozhodli sa opáčiť nové ale i staré oblasti v okolí Splitu. Menu je naozaj pestré, za 4 lezecké dni sme nestihli navštíviť ani polovicu z toho čo skaly v okolí ponúkajú a ako to už býva, budeme sa musieť vrátiť po ďalšiu porciu.

Osoje

Kaňon Čikola

Osoje je nová oblasť v blízkosti národného parku Krka neďaleko mesta Šibenik. Lezie sa na južne orientovanej strane kaňona Čikola, ktorý tu vytvorila rovnomenná rieka. Scenéria je skutočne úchvatná a estetický zážitok sa minimálne vyrovná tomu športovému. Odisťovanie je síce ešte len v začiatkoch, ale už teraz je oblasti predpovedaná veľká budúcnosť. Zostáva len dúfať, že sa predpoklady naplnia a pre nás pribudne miesto vhodné na týždňový zimný výjazd. Momentálne si tu lezenie užijú najmä športovci vyhľadávajúci nižšie obťiažnosti, ciest nad 7a je tu len zopár, pre nás to ale problém zatiaľ nepredstavuje. Čo sa týka charakteru nájdu sa tu kolmé šedé platne aj parádne oranžovo-žlté previsy. Čo je hlavné, nie sú to žiadne krátke kvaky, vždy poctivé 20 až 30 metrové linky. Ľahšie cesty sú odistené perfektne, v štýle lezeckých centier vhodné aj pre úplných začiatočníkov, vyššie obtiažnosti potom v klasickom modernom štýle. Za všetko hovorí fakt, že za dva dni lezenia sme tu nenarazili na škaredú cestu.

Anestezija Osoje – B 5c OS
Brijem da da Osoje – B 5c OS
Samiljevaca Osoje – B 6a+ OS
VR 46 Osoje – B 6b OS
Dorotea Osoje – B 6b+ PP
Branko i danguba Osoje – B 6b+ PP
Fantastique Osoje – C 6c+ PP

Sveti Vid

Sveti Vid – Mala Stina

Nad Trogirom už roky panuje oblasť Sveti Vid. Na rozdiel od Čikoli je o čosi staršia, trpí deficitom ciest ľahších ako 7a a pri ich hodnotení, tvorcovia očko rozhodne neprižmúrili. Šťastie sme skúšali iba krátko v sektore Mala Stina, ale hneď ako nám prvá cesta Sheer calm (6c) dala jasne najavo, čo si myslí o našej zimnej príprave, ani sme s ňou nediskutovali a ustúpili do Splitu.

Marjan

Marjan a cesta La Habanera (6a)

Keďže čas pokročil (poobedné zápchy sú aj tu na dennom poriadku) rozhodli sme sa pre bleskovú návštevu oblasti Marjan, ktorá sa nachádza hneď nad mestom. Vzhľadom na polohu a fotiek v sprievodcovi som čakal lezenie na úrovni Platne v Bratislave, že si nakoniec parádne zaleziem v atletických cestách do previsu, poprípade kolmičkách po lištách som fakt nečakal. Vápno príjemne prekvapilo kvalitou, línie sú jasné a logické a hlavne v pevnej skale. Ako hovorí klasik “Marjan je dar od Boga splitskim penjačima! Zaista se rijetki mogu pohvalit da imaju ovakvo penjalište usrid grada!”. Z prelezených ciest odporúčame pri návšteve nevynechať previsnutú La Habanera za 6a.

La Habanera Marjan- C 6a OS
Sara Marjan- C 6a OS
Dee-dee Marjan- C 6a+ OS
Salvatore Marjan- C 6a+ OS
Trpimir Marjan- C 6b Flash

Perun

Perun a výhľady na Split

Posledná oblasť, ktorú sme stihli navštíviť bol Perun nachádzajúci sa v kopcoch nad Splitom. Nástup pod stenu príjemne zahreje, pol hodinka do strmého kopca je ale na konci odmenená krásnym výhľadom na celé mesto. Lezie sa prevažne v kolmých platniach, na čerstvom neolezenom vápne. Oblasť bola odistená iba nedávno a technika tu rozhodne diktuje. Z okúsených ciest odporúčam obe vylezené 6bčka, Viljanski grad je parádna špára, kde sa kontinuálne lezie až k zlaňáku, vedľajšia Sova ponúka zase naopak ľahšie lezenie preložené bouldríkmi.

Prije Vice Perun – Viljanski grad 6a+ OS
Praska Perun – Viljanski grad 6a+ OS
Za Marijana Perun – Pod noge 6a+ OS
Viljanski grad Perun – Viljanski grad 6b OS
Sova Perun – Viljanski grad 6b PP

… za nas stijena, ma kako bila kratka ili velika, bila je čista ljubav. Naš život tada, bilo je penjanje. Dan je imao smisao, ako je većinom proveden na što manjim hvatištima Šantinih Stina, okupanih u suncu sa Čiovom, Šoltom i Bračem iza leđa u zrcalu plavoga mora

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *