Nix für Suderer

Pôvodne sme mali na augustový sviatok trochu odvážnejšie plány, ale už aj letmý pohľad na masívny a temný Blechmauer nás natoľko vystrašil, že sme svoju pozornosť radšej rýchlo upriamili na susednú Klobenwand, ktorá sa v rannom slniečku javí oveľa prívetivejšie. Cestu Nix für Suderer sme mali v hľadáčiku dávnejšie, vzhľadom na to, že patrí medzi tie populárnejšie výstupy v údolí Höllental. Napriek tomu sme ale mnoho o nej nevedeli, keďže to nebol náš primárny cieľ, topo sme však našťastie mali so sebou. Cesta má 7 dĺžok, 180 metrov a obtiažnosť max do 6 UIAA. Celá je odistená nitmi, takže do steny stačia expresky a ani prístup moc nepreverí, pod nástup je to okolo 20 minút pohodovej chôdze.

Klobenwand v plnej paráde

Vzhľadom na to, že v Rakúsku je pracovný deň, okrem jednej dvojky vo vedľajšej ceste (asi Geisbauer-Jug Weg), stena zíva prázdnotou. Dlho teda neotáľame a začíname ukrajovať prvé metre. Zahrievacia dĺžka krásou zrovna nenadchne, na rozlámanom pilierčoku treba prekonať jedno ťažšie miesto za šesť, inak človek zápasí v zeleninom záhone. To druhá dĺžka je na tom oveľa lepšie, krátko po odlezení začína veľmi pekná platnička s technickými krokmi, ktorá pokračuje v úctihodnej dĺžke 40 metrov už ľahším terénom na druhý štand. Tu žiaľ kvalita opäť klesá, štvorkové lezenie pomedzi stromy v nie najpevnejšej skale málokoho osloví, každopádne si splní svoj cieľ a uzatvorí prvú (horšiu) polovicu cesty.

Druhá polovica cesty

Po asi 100 metroch lezenia sa tak ocitáme na veľkom balkóniku kde začínajú prvé obtiaže. Na úvod treba ťažším vzdušným lezením vytraverzovať do špáry, kde neradno poľaviť v nasadenom tempe a bez otáľania plynulo pokračovať pekným sokolíkom na ďaľší štand. Špára pokračuje aj v nasledujúcej dĺžke, ale naberá na intenzite, s nohami na trenie a silovými krokmi sa dostaneme na najexponovanejšie miesto v ceste, štand piatej dĺžky na veľkom odštepe. Tu už ťažkosti končia, lezenie ale zostáva pomerne atraktívne. Na vrchol pokračujú dve položené, 25 metrové dĺžky v chytovatej skale.

Traverz na začiatku 4tej dĺžky

Zostup je pohodový, vedie turistickým chodníčkom prechádzajúcim kúsok povedľa steny. Vzhľadom na rýchly nástup aj zostup a kratšiu dĺžku je táto cesta ideálny kandidát na rýchle výpady pri nedostatku času alebo neistom počasí. Záujemcom sa odvďačí príjemným lezením (najmä v hornej polovici), peknými výhľadmi do údolia a snáď aj športovým zážitkom. Topo k ceste sa nachádza na stránke bergsteigen.com.

Nix für Suderer | Vordere Klobenwand | 180 m | 7 dĺžok | 6 UIAA (6, 5+, 4+, 6, 6, 5-, 5-)

(c) 2017 Maťči & Ajči

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *