Cliché menom Omiš

Áno, už je to trápne. Netreba to ani vysloviť a ja viem čo si každý myslí: “20ty krát Omiš, to už aj taký lamer ako ty, tam musí mať všetko vylezené”. No vyzerá to tak, že som ešte väčší lamer a stále mi tam zostala kopa ciest. I keď tentokrát, keďže sme pred nedávnom zainvestovali a kúpili knižného sprievodcu, sme viac cestovali po pobreží a ochutnávali nové vápno v okolitých oblastiach a do klasík v údolí Cetiny, sme chodievali len zaspomínať na staré výjazdy a výnimočne odpisovať staré resty.

Brela

Pomerne etablovaná oblasť nad rovnomennou dedinkou. Cesty ku skalám sú riadne vyznačené, dokonca nechýbajú tabule s nákresmi a zoznammi ciest, zjavne to tu s lezením myslia vážne. Všetky sektory sú orientované na juh, ak sa tu neocitnete v zime treba sa pripraviť na peklíčko v lezečkách. Počas našej návštevy sme pôsobili v sektore Pelješac, kde sme, kým nám došla voda, stihli vyliezť 3 cesty. Nie že by sme liezli tak pomaly, iba Ajči býva taká smädná. Všetky tri môžem odporučiť, obtiažnostne mi neprišiel nejaký veľký rozdiel medzi cestami “King size” a “Turbo yugo” aj keď číselka hovoria o inom, takže sa netreba báť skúsiť.

Pelješac Brela – Pelješac 5b OS
King size Brela – Pelješac 6a+ PP
Turbo yugo Brela – Pelješac 6c/6c+ PP

Brela, sektor Pelješac

Zadvarje

Zadvarje je romantická dedinka v chorvátskom vnútrozemí rozprestierajúca sa nad kaňonom rieky Cetina. Prekvapivo sa ale nelezenie na strmých stenách údolia, ale na menších skalkách za dedinou. Oblasti dominuje centrálna previsnutá stena, s ťažšími cestami, ktoré nas nechali chladnými a šli sme sa radšej poobzerať po líniach v šedom položenom vápne. Po rýchlom rozleze dostávame aj rýchlu stopku v podobe dažďa, ktorý nás vyháňa zo sľubne rozlezeného Bečina za 6b+. I keď oblasť má skôr lokálny význam, ponúka zhruba 30 ciest dĺžky do 20 metrov, oplatí sa ju navštíviť, ak nie kvôli lezeniu tak určite kvôli dedinke a kaňonu s vodopádom.

Berin jacuzzi Zadvarje 6a OS
Kisin Zadvarje 5c OS

Skaly za dedinkou Zadvarje

Bast

Ak Zadvarje je lokálna oblasť, tak Bast je len pre skutočných fajnšmekrov. Ak sa sem rozhodne niekto zavítať, určite by to nemalo byť primárne kvôli skale, ktorá síce dosahuje miestami kvalitu najvyššej akosti (v cestách vyšších obtiažností), ale hlavne kvôli prostrediu, ktoré je tu jednoducho podmanivé. Už samotný prístup je na chorvátske pomery netypicky dlhý, z dedinky Bast je to ku skale asi 30 minút chôdze serpentínkami v borovicovom lesíku. V momente keď sa začnú otvárať krásne výhľady na Jadranské more a protiľahlé ostrovy, sa objaví zelená čistinka so zurčiacim prameňom vyvierajúcim pod vápencovým bralom. Pod skalou sú lavičky so stolíkom, na opačnom konci lúky zase turistická útulňa učupená v skalnom brale. Nachádza sa tu skoro 30 ciest dĺžky do 20 metrov. Najťažšie cesty sú koncentrované v strede kde je skala najviac kompaktná ale aj previsnutá, po stranách sa potom zmenšuje sklon, ale žial klesá aj kvalita, tam sa nachádzajú ľahšie cesty. Živo si tu viem predstaviť partičku lezcov, ktorí si sem prídu užiť príjemný lezecký deň, popri tom si dačo opečú na ohníku a strávia tu pekný čas v lone prírody.

Modro lasinje Bast – Smokvina 6a OS
Srebrnasti stolisnik Bast – Vrutak 6a OS
Puzavi lanilist Bast – Vrutak 6a OS
Jadranska lastavina Bast – Vrutak 6a OS

Romantický Bast

Omiš – Mila Gojsalič

Sektor Mila Gojsalič nepatrí v Omiši medzi žiadnych nováčikov, na okraji záujmu je hlavne kvôli horšej dostupnosti, tá je ale vykompenzovaná krásnymi výhľadmi na údolie Cetiny. Ponúka dlhé technické cesty v kolmom ostrom vápenci vo svojej ľavej časti, naopak v pravej zase poteší priaznivcov previsov a silových ciest. Klasifikácia nie je celkom utrasená a tak sa netreba zľaknúť ak človek nevie skrokovať 6a. Zo všetkých ciest by som obzvlášť odporučil jeden skvost, “za Petra (6b+)”, aj keď som ho nakoniec nevyliezol. Perfektná 30 metrová špárka ponúka vyrovnané lezenie, silové aj technické kroky v prvotriednom vápne.

Pocelje Mila Gojsalič 6a+ OS

Šedé platne aj žlté previsy v Mile Gojsalić

Omiš je naša domovská oblasť a je to tak, že ak sem človek nepríde zrovna vo forme, nezostáva mu iné len opakovať už prelezené cesty v známych sektoroch alebo sa poobzerať po menej atraktívnych alternatívach po okolí. My sme sa rozhodli pre kompromis a okrem nových oblastí a sektorov sme sa vždy s nostalgiou vracali aj do Planova na to notoricky známe parkovisko pred tunelom. Tým že sme na týchto skalkách prežili svoje prvé lezecké kroky, sme sa pri každom opakovaní v minulosti už prelezenej cesty v duchu preniesli do týchto začiatkov, aby sa nám vybavili všetky tie príjemné chvíle a zážitky, ktoré ich sprevádzali a ľudia s ktorými sme ich zdieľali. A tak sa nám často po dolezení cesty na tvárach rozihral tajomný úsmev.

FBI Omiš – Planovo 6b
Apartmani Kuzmič Omiš – Planovo 6a
Omiški leut Omiš – Planovo 6a
Svemir Omiš – Planovo 6a
Tonka se prokurbala Omiš – Planovo 5c

Lezenie by malo v prvom rade prinášať radosť

You may also like...

1 Response

  1. 15 January, 2018

    […] Domáci Omiš nás tento rok nepodržal, ak sme nezápasili s daždivým počasím, tak so zatečenými skalami. Treba sa zmieriť s tým, že nie vždy sa výjazd podarí, tak ako si želáme. Aspoň sme mali čas omrknúť nejaké nové miesta na riviére. Či sa tam oplatí cestovať, zistíte tu. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *