Späť v hre – sezóna 2017

Domáca pôda

Tupá skala

Po úspešnom výjazde v Španielsku prichádza studená sprcha, v povestiach opradenej, Tupej skale. Chýry o tvrdej klase sa potvrdili a v tento deň sme si dokázali pripísať len AF prelezy i keď sa liezli ľahké cesty. Skúsil som aj ťažší Harapesov tieň (7), ale ten som nedokázal ani skrokovať. Vyzerá to tak, že sem prídeme projektovať sedmičky, až keď inde budeme onsajtovať osmičky. Inak prostredie veľmi pekné, lezenie pod dohľadom majestátneho Choča je priam okúzlujúce.

Maturitná 5+ Tupá skala – A iba AF
Päťročnica 6- Tupá skala – A iba AF

Cestou z Tupej skaly

Belá

Na Belú sme si odskočili špeciálne kvôli jednej ceste, ktorá nám zostala neprelezená na Zlatej platni – Fiškálny schodok za 7+. Prísny platňový problém nám moc nesadol a na prelez to nebolo, napriek úsiliu, ktoré sme investovali do nacvičovania. Kým nás vyhnalo teplo sme si aspoň zopakovali ľahšie cesty v okolí.

Zlatá platňa v Belej

Dlhová brzda 6+ Belá – Zlatá platňa
Emeritný miništrant 6 Belá – Zlatá platňa
Hasičský útok 4 Belá – Zlatá platňa
Volanie divočiny 6- Belá – Strieborná platňa

Manín

Pravidelný letný zraz sa tento rok konal v kempe za Považskou Teplou. Za lezením sme chodili na Malý Manín do sektorov Biela a Deravá stena. Nevedeli sme celkom do čoho ideme, ale vypálilo to nakoniec výborne, obe skaly, ale najmä Biela stena, nás veľmi milo prekvapili. Slepá závisť je snáď najkrajšia 6+ akú som na Slovensku liezol. Mohla by byť síce trošku dlhšia, ale tie krásne technické kroky v pevnej skale dokonale vynahrádzajú túto drobnú nedokonalosť. Podobne aj vedľajšia cesta Píla, vytrvalostná sedma do mierneho previsu v ktorom nateká ako na Španielskom vápne, je úplne akoby z iného sveta.

Dieravá 6- Manín – Deravá stena
Cukrík 6- Manín – Deravá stena
Jeden krok 5+ Manín – Biela stena
Hrana lega 6- Manín – Biela stena
Slepá závisť 6+ Manín – Biela stena
Píla 7 Manín – Biela stena

Píla (7) – jedna z najkrajších sedmičiek na Slovensku

Kalamárka

Toto leto sme sa častejšie vyskytovali v Banskej Bystrici a na priľahlých skalkách. Takto sme sa na pol dňa ocitli aj na Kalamárke. Prelezy sme moc nehrotili, liezli sa prevažne ľahšie cesty do päť. Ja som si odpísal rest v morálovej Hašúľovej s delikátnym výlezom na záver, Peťo zopakoval po niekoľký krát Antigravitáciu, aj keď tento krát to bolo s menšou drámou, keď pri prvom pokuse vypadol z bouldríka a pri dopade na korene si slušne narazil pätu. Našťastie sa nenechal zablokovať a ešte za horúca v adrenalínovom opoji dal druhý, už úspešný pokus.

Múrik 5- Kalamárka – Dolné skaly
Hašúľova 6 Kalamárka – Dolné skaly

Ajči cvičí morál na Kalamárke

Harmanec

V rovnaký augustový víkend ako Kalamárku sme stihli aj Harmanec. Opäť sme sa povenovali len klasikám, nič ťažšie sa neliezlo.

Majka 5+ Harmanec – Jaskyňa
Tržnica 6 Harmanec – Jaskyňa
Bazalka 6+ Harmanec – Jaskyňa
Danka 7- Harmanec – Jaskyňa

V ceste Danka (7-), Harmaneckej klasike

Porúbka

Za hlavný projekt leta by sa dala označiť cesta Krvavá púť na Lietačkách. V auguste sme si ju jedno víkendové popoludnie skrokovali a pripravili na prelez. V prvý septemberový deň sme potom dielo dokonali, aj keď iba na 50 percent. Ajči mala v ostrom pokuse trošku smolu a po šmyknutí nohy, si v ostej lište natrhla bruško na ukazováku a prelezovej rozprávke bol koniec.

Krvavá púť 7+ Porúbka – Slnečné skaly
Letecká 6+ Porúbka – Slnečné skaly

Krvavá púť (7+) na Lietačkách

Jelence

Do tretice Banská Bystrica – tentokrát Jelenec. Návštevu charakterizovalo veľa restov a málo času. Stihol som odpísať dva najhorúcejšie – Kraťas a Slepcova kniha. Obe veľmi pekné, obe klasiky. Na topinku sme skúsili Abstinenta, ale najmä pre drolivý záver nás moc neoslovil.

Kraťas 7- Jelenec
Slepcova kniha 7- Jelenec

Jesenný Jelenec a Abstinent (7+/8-)

Súľov

Sezónu na Slovensku sme boli uzavrieť najkrajšie ako sa dá, v októbrovom Súľove. V sobotu sme si s Ajči urobili romantiku na Trojzubci a liezli až do západu slnka. V nedeľu potom sme sa spolu s Peťom povenovali Tabuli. Preliezli sme tam toho dosť, plus sme si rozrobili Jesenné matury – tak snáď sa ich budúci rok podarí dokončiť.

Westside story 6- Súľov – Trojzubec
New Age 6+ Súľov – Trojzubec
Adela ešte nevečerala 7- Súľov – Trojzubec
Špagety plus 6- Súľov – Tabuľa
Mirove prebudenie 6+ Súľov – Tabuľa
Modré misky 6+ Súľov – Tabuľa
Midnight shark 7- Súľov – Tabuľa
Koumácka 7- Súľov – Tabuľa

Tabuľa v Súľove a Špagety plus (6-)

Končitá

Definitívnou bodkou bola Končitá a bouldering, ktorý bol pričinením prízemných mrazíkov na hrane únosnosti. Nehrnuli sme sa do nejakých extra prelezov, ale boli sme na čerstvom vzduchu čo je podstatné.

Pohodička na Končitej

Zahraničie

Costa Blanca

Jarné Španielsko je ideálny úvod do sezóny, tentokrát sme docestovali až k Valencii na Costa Blancu. Super skala, pekné dlhé cesty, slnečné počasie, jednoducho výjazd z kategórie päť hviezdičkových. Príbehy zo skál oranžovejších ako zrelé pomaranče si môžete prečítať tu.

Nupcias Gandia – Fundició 6b+
El Rigio Gandia – Fundició 6b+
El sol Gandia – Vici 6b+
Nació Gandia – Vici 6b+
Asquerosa coincidencia Gandia – Vici 6c
Anitesia Bellús – Cueva Pechina 6c
Taxamán Bellús – Cueva Pechina 6c
Pechina Twenty Six Bellús – Cueva Pechina 6c
Seguix l’animal Salem – Sol i Bon Temps 6c

Ajči po dolezení Nació (6b+), sektor Vici

Hvar

V máji nechýbal klubový výjazd do Chorvátska, na romantickom Hvare sme strávili krásny týždeň vyplnený až prekvapivo dobrým a pestrým lezením. A o tom, že Hvar nie je len Sveta Nedjelja sa môžete dočítať tu.

Spinacchium Podstine 6b+
King Cobra Velika stiniva – Morning sun 6c
Der letzte Alpinist Velika stiniva – Morning sun 6c
Cornetto Velika stiniva – Morning sun 6c+/7a
Česmina Milna 7a

Ajči skúša Left pipe (6b)

Omiš

Domáci Omiš nás tento rok nepodržal, ak sme nezápasili s daždivým počasím, tak so zatečenými skalami. Treba sa zmieriť s tým, že nie vždy sa výjazd podarí, tak ako si želáme. Aspoň sme mali čas omrknúť nejaké nové miesta na riviére. Či sa tam oplatí cestovať, zistíte tu.

Turbo yugo Brela – Pelješac 6c/6c+

Pocelje (6a+) v Omiši


Vysvetlivky
♠ klasika
♥ pekná cesta
♦ mäkká klasa

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *