Lufthammer (Hochschwab)

Pohorie Hochschwab mi učarovalo už pri prvej návšteve, keď sme sa neúspešne pokúsili o Lufthammera, z ktorého sa nám nepodarilo vybojovať ani prvú dĺžku. Odvtedy som sa sem niekoľkokrát vrátil, ale vždy iba kvôli turistike. Až po 2 rokoch som si povedal, že dozrel čas a mal by som prísť vyskúšať Lufthammera opäť. Z prvého pokusu som si odniesol 2 hlavné poznatky, ktoré som sa rozhodol aplikovať na tomto výjazde. Prvý je, že nástup je dlhý a namáhavý a ak to chce človek otočiť za deň musí ráno veľmi skoro vstať, valiť celý čas až pod stenu a tam mať ešte dostatok energie na lezenie. Nehovorím, že to nie je možné, len som sa tentokrát rozhodol pre iný prístup. Výjazd sme rozdelili na 2 dni s naledujúcim programom: prvý deň urobiť výstup na chatu Voisthalerhütte a prenocovať a na druhý deň ráno svieži nastúpiť do cesty, trochu si zaliezť a po dolezení sa vrátiť až k autu. Druhý poznatok je, že cesta je veľmi populárna a ak chce mať človek pokoj (ja osobne neznášam, keď za mnou lezie iná dvojka a dýcha mi na chrbát) mal by si pre výstup zvoliť iný deň ako víkend. Preto sme liezli v pondelok, keď bol v okolitých krajinách pracovný deň len u nás sviatok.

Hochschwab v celej svojej kráse

Z Bratislavy vyrážame v zložení Matči a Rajči. Auto nechávame na parkovisku za obcou Seewiesen, kam vedie poľná cesta, na ktorú sa odbočuje z hlavnej kúsok za dedinou pri kaplnke. Výstup na chatu trvá asi 3 hodiny, cesta peknou dolinou ubieha rýchlo. S preukazom Alpenverein je ubytovanie v 2 posteľovej izbe za 18 EUR pre 2 osoby, chata je skoro prázdna, keďže je nedeľa. Zvyšok dňa trávime turistikou na blízkom kopci nad chatou a vraciame sa až okolo siedmej. Dáme zopár piviek na vyplnenie času a o desiatej si líhame do postelí. Na druhý deň vstávame zavčasu, už o siedmej prebalíme pár vecí do menšieho ruksaku, berieme laná a vyrážame pod stenu. Z chaty nám to k nástupu trvá okolo jednej hodiny a tak sa o ôsmej začínam naväzovať na lano. Okrem nás tu nie je nikto.

Bouldering v okolí chaty

Prvá dĺžka je za 5+, pekné platňové lezenie s nitmi ďalej od seba. Príjemná na zahriatie, človek si aspoň privykne na drsné vápno a nohy na trenie. Za ňou nasleduje prvá dĺžka za 6-. Opäť pekná položená platňa, celý čas sa lezie po dobrých chytoch. V celku vyrovnané lezenie s jedným ťažším miestom. V tretej dĺžke sa dostávame do rozbitého terénu, v ktorom nás čaká ľahšie lezenie, ktoré ale musí byť opatrné. Miestami postup komplikujú orientačné ťažkosti a treba sa dlho rozhliadať po nitoch, ktoré ukazujú smer. Obe dĺžky púšťaju pomerne ľahko a tak sme čoskoro v polovici cesty.

Takto to dopadne keď sa fotí starým mobilom

Piata dĺžka je opäť za 6-. Štand je vzdušný a po dolezení Rajčiho aj preplnený tak bez meškania vyrážam. Nado mnou je drolivá špára do mierneho previsu – sen každého alpinistu. Leziem ju silovo a popri tom cvakám ako o život, našťastie je dobre vyistená. Obtiažnosti netrvajú dlho a za chvíľu je opäť ľahký terén a potom aj štand. Rajči bojuje tiež statočne a prelieza dĺžku bez odsadnutia. Na moment si môžeme trochu vydýchnuť, nasleduje traverz v ľahkom teréne, ťažší len orientačne. Potom prichádza povestná čerešnička na torte, posledné dve dĺžky a dôvod, prečo sa sem chodí. Krásne “wasserrilen” v pevnej skale s množstvom vzduchu pod zadkom, inými slovami exponované lezenie s technickejšími krokmi. Obtiažnosť dĺžok je 6- a 5+ a sú ozajstnou odmenou na záver. Predposledná dĺžka mi prišla najťažšia na celej ceste. Nity sú ďalej od seba, takže možnosť nejakého hákovania neprichádza do úvahy a v prípade pádu by sa človek aj celkom pekne preletel. Po necelých piatich hodinách sme na vrchole a sme radi, že to máme šťastne za sebou a čaká nás už iba zostup.

Lezenia ponúka Hochschwab požehnane

Do cesty odporúčam 60 metrové lano (my sme mali dvojičky), 12 expresov, zopár slučiek a prilbu. Nosiť so sebou niečo na doistenie nemá cenu, keďže v platni sa založiť nedá a dĺžky ktoré vedú v rozbitom teréne sú zase ľahké. Cesta je celkom pekná, mne osobne 4 perfektné dĺžky (prvé dve a posledné dve) stáli za návštevu.

Topo k ceste na nachádza na bergsteigen.at

Lufthammer (6-), Hochschwab, cca 300 metrov (5+, 6-, 4, 5-, 6-, 4-, 6-, 5+)
Pozitíva: pekné technické lezenie; super expozícia; dobre odistené; cesta vedie na vrchol; nástup z chaty
Negatíva: miestami drolivá skala

(c) 2011 Maťči & Ajči

You may also like...

1 Response

  1. 15 April, 2015

    […] nasledovalo fiasko v “Rabennest” v Ziloši, ale oklepali sme sa a uspeli v “Lufthammerovi” v Hochschwabe, aby sme nakoniec opäť zavesili pytel, tentokrát v Totes Gebirge v ceste […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *