Silvester pri mori

Koniec roka sa blíži a my sme boli na skalách tento rok snáď iba tri krát. Našťastie sú staré šrámy už zahojené, aj popoliezať na stienke sa začalo, bolo by načim aj niekde udrieť po tak dlhom čase aspoň takto ku koncu. Ajči vraví Istria, ja som trošku skeptický ohľadom podmienky, predpoveď na Yrene ma nakoniec presvedčí a tak na tri dni vyrážame za slnkom do Chorvátska. V merku máme južné plotny v Limskom kanale a Dvigrade, hlavne poliezť niečo ľahké pre chuť. Ubytovanie v Rovinji bola jasná voľba, spacák ako poistka tiež. Chorváti nezvyknú kutice v zime vykurovať a tak aj bolo, klimatizácia horko-ťažko vyhriala kuchyňu. Nenechali sme sa rozladiť a ako také hady sme sa každý deň chodili roztápať na slnkom rozpálené skaly.

Prvý deň máme namierené do Limskeho kanala, sektor Šimije. Kým sme ho našli čas celkom pokročil a slniečko rozohrialo deň, že sa dá liezť aj v krátkom rukáve. Až sa mi nechce veriť, že ráno som musel oškrabávať námrazu na prednom skle. Rozliezame sa v dlhom 5c-čku Kugumar a posilnení úspechom pridávame aj pekné susedné Bonbon a Flajlalaj, obe za 6a. Spočiatku prázdny sektor sa zatiaľ celkom zaplnil a tak sa presúvame vyskúšať si niečo ťažšie do pravej časti, kde cesty začínajú z veľkej police. Najskôr peknú špárku v kúte za 6a+, Momento cataratico a potom neúspešne aj vedľajšie 6b Mille, mille… Chuť si chceme napraviť v poslednej ceste dňa, nádhernej Somatizza za 6a, ale nakoniec ani tá nepúšťa. Spočiatku previštek, neskôr technické kroky v miernom záklone preveria vytrvalosť.

Na Istrii škodia aj Paličiaci tak druhý deň dávame stretko s nimi, skúšame sektor Krugi. Rozliezame sa v ceste Guž, s bouldríkom na úvod, ktorý príjemne zahrial v toto ostré ráno. Neobchádzame ani najkrajšiu líniu sektoru, dlhé 5c Vepar, ponúkajúce pekné a vyrovnané lezenie. Pridávame aj ďaľšiu dlhú a peknú cestu Divlja ruža a ideme ešte narýchlo, už iba vo dvojici, nakuknúť aj do susedného sektora Horoskop. Do oka mi padla cesta v strede ľavej časti Ribe za 6a, vedúca cez previsnutý ciageľ. Na šestku riadne prísne lezenie, bol som rád že som to k zlaňáku aspoň vyhákoval.

Posledný deň som zaloboval za Dvigrad, ani nie tak kvôli lezeniu, ktoré je tam prísne a výhradne platňové, ale hlavne kvôli atmosfére. A oplatilo sa, pre mňa to bol jednoznačne najkrajší deň výjazdu aj keď sa liezli suverénne najnižšie čísla. Poliezli sme dačo skoro v každom sektore, určite treba vyliezť aspoň jednu cestu v tobogáne (sektor D2). My sme si dali Crni glog (5c) a nezaistená pretláčačka cez hranu sa vryla hlboko do pamäte. Ajči sa blysla pekným prelezom cesty Dodo (5c), ja som jej sekundoval v nepríjemnej špáre Alergija. Nepatrí sa vynechať ani miestu klasiku Pašture (5c+) s bouldrom pod prvým. O áno, 5c s bouldrom, to je Dvigrad. Dali sme nástrel aj do ťažších ciest, ale tie na prvý nepúšťali a na druhý tiež nie a na viac nebol čas, tak snáď nabudúce.

Fotky sú tradične v GALÉRII, nižšie zoznam prelezených ciest.

Momento cataratico Limski kanal – Šimije 6a+
Bonbon Limski kanal – Šimije 6a
Flajlalaj Limski kanal – Šimije 6a
Kugumar Limski kanal – Šimije 5c
     
Guž Limski kanal – Krugi 6a
Divlja ruža Limski kanal – Krugi 6a
Vepar Limski kanal – Krugi 5c
     
Otrok Limski kanal – Horoskop 4c
     
Pašture Dvigrad 5c+
Dodo Dvigrad 5c
Crni glog Dvigrad 5c
Alergija Dvigrad 5c
Praz Dvigrad 5b
Vrana Dvigrad 4c

You may also like...

1 Response

  1. 4 February, 2017

    […] Koniec dobrý, všetko dobré. Koncom roka som začal znova liezť a trénovať na stienke a prirodzene nás to začalo ťahať aj späť na skaly. Istria je v prípade slnečných podmienok ideálnou zimnou destináciou a ako super nám tam bolo a ako sme si zaliezli si môžete prečítať tu. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *