Ako sme neliezli v roku 2016

Ako to už býva po peknej sezóne sme chceli ešte krajšiu, ešte vyššie čísla, ešte ťažšie prelezy. Nakoniec prišlo zranené pútko vo februári a lezecká abstinencia skoro na celý rok.

(Česko)Slovensko

Držková

Ani chladné počasie nás neodradilo od zámeru otvoriť lezeckú sezónu boulderingom na Morave. Vybrali sme sa na prieskum malej oblasti pri Zlíne – Držkovej, do partie sa pridal aj, po prelezoch večne hladný, Peťo. Slniečko z predpovede sa nedostavilo a v slušnej kose sme sa na kamene viac pozerali ako po nich liezli. Z ťažších projektov sa nám nepodarilo nič preliezť, ale aspoň sme strávili celý deň na čerstvom vzduchu a aj to sa počíta.

Poteš koště 2 Držková
Fontmaniac 4 Držková
Vřískot 5B Držková
Hnojník 5B Držková

Peťo zubí v T-Rexovi (7A)

Tisové skaly

Jar v Karpatoch je neodolateľná a Traja Jazdci nad Modrou sú už taká naša malá tradicícia. Krásne zazelenaný les a slnkom vyhriate kamene, to je scenéria, ktorá nenechá chladnú žiadnu lezeckú dušu. A aj keď je človek na výlete, bez lezečiek a bez magnézia, nedá mu nevyliezť si niektoré ľahšie línie, ktoré priam volajú po preleze.

Ajči si vychutnáva karpatský kremenec

Belá

Oblať, ktorá po preistení zažíva renesanciu. Minulý rok sme tu strávili jedno vypečené letné dopoludnie, keď sme liezli na Zlatej platni, tentokrát sme prišli so zámerom obzrieť línie na opačnej strane, Strieborných platniach. Po príchode človeku hneď udrie do očí najlepšia línia vedúca stredom steny, ktorá dala meno celému sektoru (alebo to bolo naopak?), cesta bez ktorej sa nedá odísť. Strieborné platne za 7- ponúkajú krásny technický úvod, ktorý strieda silovejšia mierne previsnutá stredná časť, za ktorou nasleduje opäť technické lezenie v kútiku a ľahký dolez. Absolútny skvost, ktorý na Slovensku nemá veľa konkurencie.

Strieborné platne 7-/7 Belá
Volanie divočiny 6- Belá

Neskutočné platne v Belej

Porúbka

Tradičná letná Porúbka sa po roku vrátila do Porúbky a my sme opäť našli útočisko vo skvelom kempe Slnečné skaly. Zámer zaliezť v sobotu v Domaniži sa nestretol s veľkým pochopením a nakoniec sme tam okrem Miša a Kačky, ktorí si vyskúšali 7- v strope, neliezli. Stavili sme teda na istotu a vrátili sa na osvedčené Lietačky, kde si každý našiel ten svoj projektík a zaliezol podľa chuti. Ja som sa odhodlal iba do jednej cesty, v ktorej som mal dávnejší pytel, krátkej lištovačky Márny. Pekným prelezom sa predviedol Pinko, ktorý preliezol ťažký Krvavý variant za 9-.

Márny 7- Porúbka
Trasoritka 5+ Porúbka
Diagonála 5+ Porúbka

Mišo zvára v strope v Domaniži

Zahraničie

Krk & Istria

Zahraničie sme otvorili ako ináč Veľkou nocou v Chorvátsku. Najskôr sme celkom slušne vymrzli na Krku, potom sme sa presunuli na Istriu, kde tropické teploty tiež práve nepanovali, ale zaliezť sa dalo. Viac v samostatnom článku venovanému tomuto zájazdu.

You may kiss me now Krk – Belove stene 6c Pp
Michelle from rezistons Krk – Belove stene 6b Pp
Pustolovec rajd Krk – Portafortuna 6c Pp
Charles Kompanj – Katz 6b Fl
If Kompanj – Krankenhaus 6b Fl
Surla Kompanj – Beastiequeen 6b Pp
Easier than your wife Buzetski kanjon – Zimski 6a+ Fl
Gucci Gucci Kamena vrata – Botanicus 5a Fl
Cracker Vela Draga – Gorgona 6a Fl

Charles (6b) Kompanj

Peilstein

Máj sa nezaobišiel bez návštevy Peilsteinu. Intenzívne sme sa povenovali najmä Sparťanskej veži. Po prelezoch zopár ľahších smerov sme svoju pozornosť upriamili na cestu Samsara, skoro 30 metrový skvost za 7-. Najbližšie k prelezu mala Ajči, ktorú od úspechu delil posledný bouldrík, v ktorom ale bohužiaľ vytrvalostne odišla a pohltila ju gravitácia. Rozhodne škoda, bol by to cenný prelez.

Roseweg 6+ Peilstein – Spartastein
Der Letzte Tango 6+ Peilstein – Spartastein

Ajči tancuje Der Letzte Tango za 6+ na Spartastein

U.S.A.

Amerika bola síce nelezecká dovolenka, ale podvedome nás to ku skalám stále ťahalo a pri tých všetkých stenách, skalách a kameňoch, o ktoré sme celý mesiac ako naschvál zakopávali, sme si neraz zazúfali, že aspoň tie lezečky sme mohli do batožiny pribaliť. Krásny bouldering aký ponúkalo Kalifornské pobrežie sa len tak hocikde nevidí a to radšej nebudem ani spomínať možnosti v Yosemitoch, Zione alebo Bishope, cez ktoré sme prechádzali.

Magický bouldering na pobreží Tichého oceánu

Salzkammergut

Napriek lezeckým suchotám sme sa odhodlali aj do tradičnej alpskej viacdĺžky. Tento rok, keďže sme nemali nalezené prepotrebné metre, sme prizvali aj Uchá na dodanie potrebnej dávky odvahy. Vyhliadli sme si 15 dĺžkovú cestu Gosauseetriathlon v Dachsteine obtiažnosti 5+, nachádzajúcu sa, ako názov napovedá, v blízkosti jazera Gosausee. Hneď v úvode nás zaskočil pomerne divoký nástup exponovanými trávami, pričom prekvapenia pokračovali ďalej v podobe nie celkom ľahkého lezenia a hlavne sporadického istenia. So zaťatými zubami, najmä vďaka Mišovi, ktorý ťahal celý tím dopredu sme doliezli pod záverečný headwall v desiatej dĺžke, kde sme sa už ale definitívne opustili a komplikovaným zlaňovaním sa pobrali späť k nástupu. Nuž nie každý deň je nedeľa a niekedy treba vedieť aj ustúpiť, aby sa človek mohol vrátiť silnejší.

B 52 6 Gössler Wand
Iwan Kopf 5+ Gössler Wand
Schrazn 5 Gössler Wand
Nasen Bohrer 5 Gössler Wand

Druhá dĺžka cesty Gosauseetriathlon

Istria

Koniec dobrý, všetko dobré. Koncom roka som začal znova liezť a trénovať na stienke a prirodzene nás to začalo ťahať aj späť na skaly. Istria je v prípade slnečných podmienok ideálnou zimnou destináciou a ako super nám tam bolo a ako sme si zaliezli si môžete prečítať tu.

Momento cataratico Limski kanal – Šimije 6a+
Bonbon Limski kanal – Šimije 6a
Flajlalaj Limski kanal – Šimije 6a
Guž Limski kanal – Krugi 6a
Divlja ruža Limski kanal – Krugi 6a
Pašture Dvigrad 5c+
Dodo Dvigrad 5c
Crni glog Dvigrad 5c
Alergija Dvigrad 5c

Technická platnička Dodo za 5c


Vysvetlivky:
♠ – extreme klassiker, treba vyliezť
♥ – veľmi pekná cesta, tiež treba vyliezť

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *