Sever Malých Karpát

Štefánikovú magistrálu ako časť Cesty hrdinov SNP medzi Brezovou pod Bradlom a Devínom poznám dokonale, jediný neznámy úsek pre mňa zostávala časť medzi Brezovou a Smolenicami. Pohľad do mapy prezradí, že sa jedná o 30 kilometrový úsek, bohužial bez možnosti dopravy späť do Jablonice kde plánujem nechať auto a tak musím predĺžiť trať o Záruby a Plavecký Peter, čo výrazne sťažuje celú trasu, keďže mení vzdialenosť na 42 kilometrov a prevýšenie na 1500 metrov.

Pohľad na Dobrovodský hrad

Ráno v Jablonici si dokupujem jednu litrovú minerálku spolu s nejakými drobnosťami na zahryznutie a trpezlivo čakám na opustenej zastávke na autobus do Brezovej pod Bradlom. Po príchode do Brezovej vynechávam hlavnú atrakciu mesta, Mohylu MRŠ a odchádzam opačným smerom po červenej značke smerom na Devín. Rozbieham sa pomaly, spočiatku po asfaltovej ceste do mierneho kopca neskôr už v rovinatom lesnom teréne. Do Dobrej Vody je to 10 kilometrov a jedná sa o najkrajší úsek trasy. Celý čas sa beží v listnatom lese po príjemnej lesnej ceste bez výrazných stúpaní alebo klesaní. Za hodinku som v Dobrej Vode, za dedinou ma opäť čaká stúpanie, ktoré nebežím, ale pomalou chôdzou využívam na občerstvenie. Nasleduje ešte krátky úsek po lesnom chodníčku po rázcestie Mihalinová, kde sa povrch na dlhý čas mení na asfaltový a až po kameňolomom Buková sa nemení. Naviac cesta vedie chatovými oblasťami, na cestách sa treba vyhýbať autám chatárov, časť popri kameňolome pod Zárubami radšej ani nespomínam. Po tomto trápení je les pod Havranicou vykúpením, ale ťažký terén nedovoľuje sa rozbehnúť na dlho. Strmé stúpanie na Záruby zdolávam už iba krokom na vrchole som totálne vyšťavený.

Vrcholový kríž na Zárubach

Zo Zárub k nádrži Buková pokračujem po červenej popri Ostrom hrade k nádrži a odtiaľ po žltej do Plaveckého Petra veľmi peknou dolinou. Do obce prichádzam už za šera, celá trasa mi zabrala 05:41 čo je s hodinovým predstihom a tak na autobus späť do Jablonice čakám v miestej krčme, kde dopĺňam tekutiny, cukor aj soľ super kombináciou Kofola + slané čipsy.

Na záver výškový profil zo stránky www.hiking.sk :

You may also like...

1 Response

  1. Martin says:

    Ahoj, toto som bezal. Nie vsetko po cervenej. A bezal som to na dvakrat z Plaveckeho Petra do Dobrej Vody a o tyzden som bezal Dobra Voda Kosariska, ale tiez s miernym odklonom od cervenej znacky v malom useku. Je to tam krasne :). Aj jelena som na ceste vyrusil… Zelam vela zazitkov. Martin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *