Omiš vol. 2

Omiš to nie je lezecká oblasť, prímorské letovisko ani turistická destinácia, Omiš to je legenda. Nedá sa opísať slovami, nie je možné ho pochopiť. Dá sa len zažiť. Nemá najlepšiu skalu, najkrajšie pláže či najčistejšie more, má niečo viac. Genius loci. Počet návštev už radšej ani nepočítam, ale určite sa blíži k dvojciferným číslam, niektoré cesty mám prelezené možno aj 5 krát. Tohtoročná návšteva však bola trochu iná, neliezli sme čo najviac ciest ako bývalo v minulosti zvykom, ale zamerali sme sa na nedolezené projekty a pre nás ťažšie cesty, tzv čistiace práce. September je ideálna voľba, turistický nával poľavil, tropické teploty opadli, ceny trošku poklesli, počasie je však stabilné a more ešte stále vyhriate a vhodné na kúpanie.

Planovo

V Planove sme v minulosti pôsobili asi najintenzívnejšie a nezostalo nám tu toho veľa. V ľavej časti nedávno (v roku 2011) pribudli 3 nové cesty, z toho 2 v obtiažnosti pre nás. “Bože oprosti” pekné a dlhé 6a nad krížom a susedný “Becar” (6b), ktorý začína bouldríkom do mierneho previsu, za ktorým nasleduje vyrovnané lezenie až do zlaňáku. V minulosti som sa neúspešne pokúšal o “12:59” (6a+), teraz naň konečne dozrel čas a musím povedať, že sa jedná o jednu z najkrajších ciest v sektore. Obťiažnosť pekne graduje a všetko sa odohráva v závere pod zlaňákom. Ajči poškulovala po “FBI” (6b), k prelezu sa ale nakoniec neodhodlala – škoda.

Ucho našlo one-hand rest

Ucho našlo one-hand rest (Ticica 4b)

Babina bara

Z posledného výjazdu nám tu zostali veľké resty. Ajči a jej nešťastné “Odstupy davle” (6c+) našťastie padli hneď prvý deň. Po skrokovaní sa v nich prešla prvým ostrým a prelezový Čierny Peter sa dostal do rúk mne a ja som si kamarátsky ponechal až do odjazdu. Ajči ešte pridala 6a-čkový testpiece “Hrča Štemer” a nádherné 6b “Mama Mira”. Ja som mal z pred dvoch rokov rozrobené veľmi pekné “Iden doma” (6c), po osviežení krokov padlo tiež na prvý pokus, okrem toho som len bezúspešne búšil do Odstupov, škoda, že toto nie je cesta, ktorá sa dá nachodiť. Pekný kúsok sa podaril Paličke, ktorá sa blysla ťažkým prelezom “Božje gletovani” (7b+).

Mišo je prešmyčka k Omiš

Mišo je prešmyčka k Omiš (Mama Mira 6b)

Visoke pole

Tu sme strávili najviac času, asi najmä preto, že v minulosti sme tento sektor najviac zanedbávali. Cesty sú v tieni počas celého dňa a dá sa tu liezť v podstate bez obmedzení. Centrálna stena zostala relatívne nedotknutá, pôsobil v nej len silný Pinko. My s Ajči sme si tu dali pre chuť len výživného “Za Stanislava” (6b) a ja som ešte pridal tragickný pokus do “Kastracija ili masturbacija” (6c+), kde som to vzdal hneď ako to začalo byť trochu ťažšie. Veľké veci sa ale diali v ľavej časti. Vďaka Palimu sme sa dostali ku skúšaniu vyšších čísel a neboli sme v nich vôbec márni. Najskôr padla 20 metrová, lištová Pepeljuga (6c), onedlho nato aj susedná Snjeguljica (6c+) a posledný deň dokonca aj Trnoružica (7a). Prelezy ako z rozprávky. Najkrajšia z nich je jednoznačne Pepeljuga, zvyšné dve cesty krásou moc neovplývajú, ale ako sa hovorí, na to sa história nepýta. Ajči si zo sektoru odniesla “Petara Pana” (6a) a “Kapetana Kuku” (6b), mala by aj na ťažšie, ale nezostal na ne čas. Nevadí, bude nabudúce.

Maťa a Visoke pole

Maťe a Visoke pole (Kastracija ili masturbacija 6c+, Za Stanislava” 6b)

Vojan

Pole neorané tento sektor, ale dostali sme sa sem len jeden krát, takže nám tu toho zostalo dosť do ďalších návštev. Za zmienku stoja najmä veľmi pekné, cez 30 metrov dlhé “Plaurita” (6a+) a Njunjavi (6a). Okrem nich sa intenzívne liezla kratšia Drolja (6a) a Pinko sa pochlapil prelezom “Satarluka” (7a+).

Pinko školí vo Vojane

Pinko školí vo Vojane (Satarluka 7a+)

Stomorica

Stomorica sa na rozdiel od všetkých predchádzajúcich sektorov nenachádza pri Cetine, ale na opačnom konci Omišu, vo svahu nad mestom. Je celý deň pekne na slniečku a liezť sa tu dá naozaj iba počas chladnejších dní. Určite stojí za návštevu, nachádzajú sa tu krásne a dlhé línie, hlavne nižšej obtiažnosti. Nestihli sme veľa ciest, ale všetky stáli za to. Bouldrová “Bordoška juva” (6b/+), vytrvalostná Chicken (6b) aj ich kombinácia Kanava (6b). Radosť liezť.

Kacka, Stomorica

Kačka a Stomorica (Bordoška juva 6b/+)

Prelezy a galéria.

Ajči

Odstupi Davle Omiš, Babina bara 6c+
Bordoška juva Omiš, Stomorica 6b/+
Kanava Omiš, Stomorica 6b
Chicken Omiš, Stomorica 6b
Kapetan Kuka Omiš, Visoke pole 6b
Mama Mira Omiš, Babina bara 6b
Njunjavi Omiš, Vojan 6a
Drolja Omiš, Vojan 6a
Hrca Štemer Omiš, Babina bara 6a
Artis Omiš, Planovo 5b
Cidokor Omiš, Stomorica 5a

Maťči:

Trnoružica Omiš, Visoke pole 7a
Snjeguljica Omiš, Visoke pole 6c+
Pepeljuga Omiš, Visoke pole 6c
Iden doma Omiš, Babina bara 6c
Bordoška juva Omiš, Stomorica 6b/+
Kanava Omiš, Stomorica 6b
Chicken Omiš, Stomorica 6b
Kapetan Kuka Omiš, Visoke pole 6b
Bećar Omiš, Planovo 6b
12.59 Omiš, Planovo 6a+
Plaurita Omiš, Vojan 6a+
Bože oprosti Omiš, Planovo 6a
Njunjavi Omiš, Vojan 6a
Drolja Omiš, Vojan 6a
Oslava prelezov v Radmanovych mliniciach

Oslava prelezov v Radmanovych mliniciach

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *