Sezóna 2015

Aj toho roku sme sa trochu motali pod skalkami tak tu je sumár toho, čo sme náhodou preliezli.

Slovensko

Priedhorie

S kľudom ho môžem prehlásiť za našu domácu oblasť, tento rok sme tam zavítali dovedna 5 krát. 3 návštevy sme stihli na jar a dve sme pridali v závere lezeckej sezóny v novembri. Prvá jarná návšteva po dvoch rokoch bola v znamení restov. Ajči si splnila cieľ hneď v úvode a preliezla krásne Žiletkové blues (6+), následne sa nám obom podarilo Buoux (7-), dobré chyty do previsu a ja som ešte na záver pridal napravo od Buoux peknú technickú 7- bez mena, kde sa chlieb láme pri tretej expreske v technickom brušku s lištami. Zapáčilo sa nám a o dva týždne neskôr sme zamierili na rovnaké miesto. Zaujala nás cesta, opäť v sektore Zlatá za Klondajkom, Super-anti-kontra-extra-multi-unikátní za 7+. Zo začiatku som bol celkom skeptický a mal som pociť, že bouldrík pri druhom ani nevymyslíme, ale hneď ako som sa vzdal predstavy, že z jednoprstovky skočím až do madla a začal som brať oblý spoďo-bočák, začal prelez naberať reálne kontúry a nakoniec som to prvým ostrým aj poslal. Ajči, ktorá v tom vyzerala lepšie ako ja, nezvládla prelezovú nervozitu a vo svojom najlepšom pokuse sa zbytočne opustila. O týždeň sme preto cestovali rovnakým smerom. Tentokrát nás ale počasie nepodržalo a po druhej ceste dňa, Bosk lásky (7-/7), ktorú Ajči preliezla za mierneho mrholenia sme to zabalili a projekt odložili na neurčito. Späť sme sa dostali až začiatkom novembra, za chladného, ale slnečného počasia sme si prišli trochu zaliezť na pohodu. Po nejakých klasikách som skúsil na záver aj jednu pre mňa novú cestu Pupík (7-) na začiatku Zlatej. Boulder pri treťom borháku som ale na OS nerozlúskol, tak tam zostal visieť pytel. Veľa skál, kde sa dá v novembri realizovať, na Slovensku nemáme a tak sme o 2 týždne zavítali na Priedhorie ešte raz, tento krát aj so supportom. Užili sme si perfektný lezecký deň, aj keď bolo celkom chladno, najmä keď už tak zubaté slniečko, zahalili mraky. Náš cieľ s Ajči bol jasný, po rozleze sme hneď nabehli do Super-anti… Ajči si osviežila kroky na topinku a ďalším ostrým odpísala rest. Ten kameň čo jej spadol zo srdca bolo počuť až na Strážove, naozaj pekný záver sezóny na Slovenských skalách.

Super-anti-kontra-extra-multi-unikátní 7+ Priedhorie
Bosk lásky 7-/7 Priedhorie
Buoux 7- Priedhorie
Žiletkové blues 6+ Priedhorie
Starý pes 6 Priedhorie
Buoux (Priedhorie)

Buoux (Priedhorie)

Porúbka

Porúbku sme tento rok stihli len jeden krát, Lietačky v tropických horúčavách boli v znamení ľahšieho popoliezania a starých restov. Konečne som preliezol Frankovku a Kalenie ocele poctivo odspodu bez predcvaknutého prvého a zvesil som aj pytel z krátkeho, ale silového kvaku Malý strom (6+). Ten by si určite zaslúžil vyššie číslo, prvý borhák som cvakol asi až na piaty pokus, ešteže sa tam relatívne dobre padá. Odhodlal som sa aj na dlho odkladaný OS pokus do Leteckej (6+). Napriek nízkemu číslu, je to klasika a mal som znej celkom rešpekt, tak som rád, že pustila.

Letecká 6+ Porúbka
Malý strom 6+ Porúbka
Kniha 5+ Porúbka

Súľov

Súľov bol tento rok hlavne o jednej ceste. Dávnejšie sme si tam rozrobili Pam (7) a tento rok sme si zaumienili, že by sme ho mali doraziť. Prvý krát sme sa doňho nanominovali v strede leta, keď bolo asi 40 stupňov. Aj keď bola väčšina cesty v tieni, na prelez to nestačilo a bouldrík pri štvrtom istení nepúšťal. Vrátili sme sa teda v strede septembra, v piatok po práci cestou z Bratislavy. Narýchlo sme nacvakali expresky, osviežili si kroky a keďže sa už začínalo stmievať, bez zbytočného zdržovania aj konečne preliezli. Nečakane a trochu neplánovane sme sa v Súľove ocitli ešte raz začiatkom novembra, cestou z Tatier. Nemali sme so sebou ani poriadne lano, ja ani lezečky, tak sme sa rozhodli zvesiť historické pytle v ľahších cestách. Na Trojzubci na Ajči čakala nádherná a trochu prísna Westside story (6-), na mňa zase na Harfe Necron (6), o ktorého som sa prvý krát pokúšal snáď ešte v dvetisícdeviatom. Na rozlúčku som pridal OS susednej Kopi zlosti (6), ktorá celkom potrápila, hlavne na začiatku v drolivej skale.

Pam 7 Súľov
Necron 6 Súľov
Kopa Zlosti 6 Súľov
Westside story 6- Súľov
Cestou zo Súľovských skál

Cestou zo Súľovských skál

Belá

V júli sme si dali tradičný lezecký zraz, tentokrát sme chceli skúsiť čerstvo preistenú Belú. Počasie bolo proti a pri letných horúčavách a teplotách atakujúcich 40 stupňov sme to neznásilňovali a dali len jedno dopoludnie na spodnej Zlatej platni. Z ťažších ciest som preliezol Hasičský rebrík, ktorý je síce písaný za 4, ale asi tam niečo odpadlo a teraz to môže byť tak okolo 6+/7-, Emeritný miništrant (6), podľa mňa niekde okolo 7- a Dlhovú brzdu (6+) – tá bola paradoxne zo spomínaných ciest najľahšia.

Dlhová brzda 6+ Belá
Emeritný miništrant 6 Belá
Štajplónová 4+ Belá
Hasičský rebrík 4 Belá
Sex, drogy a terchovská muzika 4 Belá
Tranquila, tranquila 4 Belá

Tranquila, tranquila (Belá)

Blázon

Z Považia sa môžeme presunúť na Záhorie. Keď prišlo leto a s ním aj tridsiatky na teplomer, tak bol Blázon jasnou voľbou. Prvý krát sme boli pozrieť aj iné sektory ako Venušu a musím povedať, že sme zostali príjemne prekvapení. Miestami naozaj krásna skala a kopec odistených ciest. Najviac nás oslovila Javorová veža, kde sme sa nakoniec aj rozložili, konkrétne pod cestou Bod zlomu (7+). Pekná, veľmi jedlá, skôr sedmička, s technickými krokmi na začiaktu a silovým dolezom ku koncu. August lezeniu takisto naklonený nebol, začiatkom mesiaca prišli ďaľšie vlny horúčav a teploty okolo 40 stupňov. Opäť sme zamierili na Blázna, pre zmenu so zámerom odpísať starý rest, Venušina platňa (7). Ako názov napovedá, jedná sa o pekný platňový problém s previštekom na záver. Pridali sme aj kratšie cesty v nižších sektoroch Pulifárova špára (7-) a Lunárium (7-). Mimochodom pre Záhorie vyšiel novučičký lezecký sprievodca, takže orientácia na skalách v nadchádzajúcej sezóne bude bezproblémová.

Bod zlomu 7+ Blázon
Venušina platňa 7 Blázon
Pulifárova špára 7- Blázon
Lunárium 7- Blázon
Marhuľová 6- Blázon
Vôňa repelentu 6- Blázon

Kršlenica

To najlepšie na koniec. Na Kršlenici sme síce pečení-varení, ale aj napriek množstvu návštev nám tu stále zostali nejaké cesty. V máji nás čakali spoločenské povinnosti na Záhorí, popri ktorých sa zviezla aj rýchla návšteva Kršlenice. Cieľ bol jasný, Ajčin prelez “Všetko čo mám rád” (7+), do ktorej nakukla už pred rokom. Po rozleze v Sokolíkovi skrokovala cestu na hornom a hneď prvým ostrým poslala. Keďže bol celkom úpek pridali sme už len zopár klasík a pobrali sa preč. Vrátili sme sa v septembri, hneď po príchode z Omišu. Celý žhavý som nabehol rovno do Sveťa (7+) a bez diskusie poslal do denníčka. Až na lego záver, naozaj krásna cesta. Keďže išla karta, nazreli sme aj do ďalších pytlov, ja Bielu princeznú (7), Ajči zase Pytačky (7-). Cestou späť sme sa na skok zastavili v novom sektore Pes Filipes. Nadšený som zrovna nebol, skala je celkom členitá, ale úplna katastrofa to nie je. Preliezol som dve cesty, Maxinečka (7-) a Monte (6+). V druhej menovanej hodila Ajči slušného tigra, keď sa jej nečakane šmykla noha, tak sme to tam už radšej nehrotili. Október je prelezový mesiac a Ajči to potvrdila na 100%. Na druhý pokus sa jej podarilo preliezť Kontemplatívnu (7) a po skrokovaní, za šera, aj miestnu legendu Rolanda (8). Ja som zostal v úlohe štatistu a prenášam si ho do budúceho semestra.

Roland 8 Kršlenica
Všetko čo mám rád 7+ Kršlenica
Sveťo 7+ Kršlenica
Biela princezná 7 Kršlenica
Kontemplatívna 7 Kršlenica
Pytačky 7- Kršlenica
Maxinečka 7- Kršlenica – Filipes
Monte 6+ Kršlenica – Filipes
Všetko čo mám rád (Kršlenica)

Všetko čo mám rád (Kršlenica)

Zahraničie

Katalánsko

Tohtoročnú sezónu sme s Palicami otvorili v Katalánsku, dominovali oblasti Siurana a Margalef. Viac je popísané v samostatnom článku, za seba môžem povedať, že po dlhšej lezeckej pauze Siurana na rozlez nebol moc dobrý nápad. Margalef super čo sa týka množstva ciest, ale strašná nuda po čase.

Charlie III 6b Siurana
Maria Lluisa 6a+ Siurana
Materia Fosca 6a Siurana
Cicuta 6a Siurana
Azukiki 6a Siurana
Llastra 6a Siurana
Charlie II 6a Siurana
Entre Pitus i Flautes 6a Arbolí
Menisco hecho cisco 6c Margalef
Lejia de Rumania 6b+ Margalef
Yoyo 6b Margalef
Guay del Paraguay 6b Margalef
Jass 6b Margalef
Pubilla 6b Margalef
Via del Eco 6a+ Margalef
Mazapan del Turkastán 6a+ Margalef
Martini & the rocks 6a Margalef
Calá Profunda 6a Margalef
Churrasco 6a Margalef
Parrillades 6a Margalef
Azukiki (Siurana)

Azukiki (Siurana)

Thalhofer grat

8 máj padol na piatok, ale počasie na predĺžený víkend nespolupracovalo a tak sa nič väčšie neorganizovalo. Zaimprovizovali sme a v piatok sme šli premiérovo pozrieť Thalhofer grat. Po krátkej exkurzii sme zakotvili v sektore Obere Thalhoferwand, kde sa nám najviac páčilo. S Ajči sme dali rýchly rozlez v cestách Morgenstern (6-) a Jupiter (6-) a pridali aj veľmi peknú Kain (6). Skúsili sme aj susednú Abendstern (7+), kľúčový bouldrík za oblinu však nepustil. Trochu sme sa pomotali v Zentrale Thalhoferwand, ale tam to na ťažšie prelezy tiež nevyzeralo a tak sme na záver dňa dali spodnú stenu a preliezli Don Roberto (6+), Don Carlos (7-) a Coming home (7-) všetko veľmi pekné cesty.

Don Carlos 7- Thalhofer Grat
Coming home 7- Thalhofer Grat
Don Roberto 6+ Thalhofer Grat
Kain 6 Thalhofer Grat
Jupiter 6- Thalhofer Grat
Morgen Stern 6- Thalhofer Grat

Hohewand

O dva dni po Thalhoferi sa vraciame do Rakúska, keďže si myslíme, že nastal čas zvesiť pytel v HoheWande. Betty & Paul (6) podľa očakávaní neprotestovali a my sme si tak konečne mohli odškrtnúť náš starý restík. Inak cesta kvalitou nevyniká a odporučiť ju zrovna nemôžeme.

Betty & Paul HoheWand 6
Betty & Paul (Hohewand)

Betty & Paul (Hohewand)

Hollentall

Na alpinizmus z Hohewandu sme chceli nadviazať aj o týždeň neskôr, lež na hraniciach nás prekvapila čierňava, ktorá nás sprevádzala až do Hollentalu a tak namiesto Stadlwandu sme dali prednosť skalkárčeniu na Frisbeeplatte. Za celkom chladného počasia, sme si dali zopár prvých dĺžok v miestnych skvostoch, topka bola jednoznačne cesta “Eine Hab ich noch” (7-).

Eine Hab ich noch (1. SL) 7- Hollental/Frisbeeplatte
Eisatz des Prototypen (1. SL) 7- Hollental/Frisbeeplatte
Happy Birthday Kurtl (1. SL) 6+ Hollental/Frisbeeplatte
Merry Christmas (1. SL) 4 Hollental/Frisbeeplatte

Kotečnik

Koncom júla sme sa stavili v Kotečniku, trošku nám pršalo a dosť ciest zatieklo, čím sa výber rapidne zúžil a museli sme si zopakovať niektoré cesty prelezené už z minula, našťastie väčšina z nich za to stojí.

Mojster Vilko Kotečnik, Trapez 6a+
Ježek teka teka Kotečnik, Trapez 6a
Lepota ni naklučje Kotečnik, Trapez 6a
Dvojčici Kotečnik, Pisani svet 6a+
Veselica Kotečnik, Pisani svet 6a+
Zajeda Kotečnik, Pisani svet 6a
Beli cvet Kotečnik, Pisani svet 6a
Zajeda (Kotečnik)

Zajeda (Kotečnik)

Peilstein

V strede augusta sme sa snažili schovať pred teplom v severných stenách Peilsteinu. Mega teplo striedali prehánky, ale aj tak som stihol zmazať starý rest na veži Cimone a k tomu pridať nádherný Faktor 2 (7-) z 81 roku. Dlhá technická cesta s dvoma bouldríkmi, jedným na začiatku a jedným v strede rozhodne nebola zadarmo. Rýchlu zastávku na Peilsteine sme dali aj koncom augusta, keď sme sa vybrali do Álp v okolí Salzburgu. Stihli sme zopár kratších klasík v sektore Zinnenkessel a vytrvalostnú Lochstreifen (6+).

Faktor 2 7- Peilstein
Ja durfen’s denn das? 7- Peilstein
Crux 7- Peilstein
Riedleinstieg 6+ Peilstein
Lochstreifen 6+ Peilstein
Panikweg 5+ Peilstein

Gössler Wand

Naopak na konci nášho výjazdu do Álp sme zakotvili pri jazere Grundlsee, kde nám kúsok za stanom rástli vysoké vápencové steny Gössler Wand. Na pohodku sme si zaliezli zopár ľahších ciest v miestnej Klettergarten.

Fochtl 6+ Gössler Wand
B 52 6 Gössler Wand
Iwan Kopf 5+ Gössler Wand
Schrazn 5 Gössler Wand
Nasen Bohrer 5 Gössler Wand

Omiš

Začiatkom spetembra sme v dobrej zostave vyrazili do domáceho Omišu a liezlo sa teda o dušu. Popreliezali sme staršie resty, Ajči sa blysla prelezom Odstupov (6c+) hneď v úvode, mne naopak na záver sa podaril prelez Trnoružce (7a). Nutno podotknúť, že cesta bola asi trochu ľahšia a krásou tiež neovplývala.

Trnoružica Omiš, Visoke pole 7a
Odstupi Davle Omiš, Visoke pole 6c+
Snjeguljica Omiš, Visoke pole 6c+
Pepeljuga Omiš, Visoke pole 6c
Iden doma Omiš, Babina bara 6c
Bordoška juva Omiš, Stomorica 6b/+
Kanava Omiš, Stomorica 6b
Chicken Omiš, Stomorica 6b
Kapetan Kuka Omiš, Visoke pole 6b
Bećar Omiš, Planovo 6b
12.59 Omiš, Planovo 6a+
Plaurita Omiš, Vojan 6a+
Bože oprosti Omiš, Planovo 6a
Njunjavi Omiš, Vojan 6a
Drolja Omiš, Vojan 6a
Mama Mira (Omiš)

Mama Mira (Omiš)

Tenerife

Sezónu sme defintívne uzavreli na Kanároch. Krásny ostrov, stabilné počasie, teplé more a lezenie – čo viac si môže človek priať. Najviac sme pôsobili v Aricu, kde prevládali kratšie bouldrové cesty a nebola to teda prechádzka ružovým sadom, ale zopár 6b-čiek sa nám podarilo ukoristiť. Ajči sa podaril veľmi pekný kúsok v oblasti El Rio, kde onsajtla hustý platňový problém Un Loco de Caza (6b).

Wirito Santo Arico – Vivac Izquierda 6c PP
Alucina con mi Vecina Arico – El Bosque Derecha 6c PP
Control mental Arico – Los Pinos Derecha 6b+ OS
Grado Keniata Arico – Vivac Derecha 3 6b+ OS
Serva Virgen Arico – El Luchador Izquierda 6b+ PP
La Puta del Bosque Arico – El Bosque Derecha 6b OS
Sus Villa Arico – Sus Villa 6b PP
Rantamplan Arico – Vivac Derecha 3 6b PP
Superlopez Arico – El Luchador Izquierda 6b PP
Peňa del Lunes Arico – Peňa del Lunes 6b PP
Km 11 Arico – Vivac Izquierda 6b PP
Potaje Canario Arico – Vivac Derecha 6b OS
El Contrato del Zapatero Arico – El Luchador Izquierda 6b PP
La Viuda del Bosque Arico – El Bosque Derecha 6b OS
Un Loco de Caza El Rio – El Acebuche 6b OS
Follada a Medias (Caňadas)

Follada a Medias (Caňadas)


Vysvetlivky:
♠ – extreme klassiker, treba vyliezť
♥ – veľmi pekná cesta, tiež treba vyliezť

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *