Jarné Katalánsko

Listujem knižkou a rozmýšlam, aké to bude tentokrát. Prstom prechádzam po papieri kopírujúc nakreslené línie a cítim ako sa mi do chrbta opiera zubaté jarné slniečko. Skala je príjemne drsná, nohy držia tak ako majú, výhľady sú úchvatné. Ako nadliezam nad ďalší borhák, ruky sa mi začínajú potiť, ale nedarí sa mi nahmatať madžovník. S vypätím síl aspoň cvaknem a keďže mi celkom natieklo, kričím na Ajči nech ma doberie. Odpovedá mi z kuchyne, vraj čo vymýšlam a nech radšej povysávam. A tak len otáčam stránku v sprievodcovi a idem skúsiť iný sektor… V oblasti Montsantu a Serra de Prades, kam sa chystáme, je toľko skál, že človek môže liezť každý deň v roku v inom sektore a ešte stále mu ich zostane veľa nenavštívených. Nachádzajú sa tu také perly ako legendárna Siurana, populárny Margalef alebo divoký Montsant a mnohé ďalšie, každá špecifického charakteru s osobitným čarom a ako vraví klasik “jedna lepšia jak ta druhá”.

Veľká noc, Ryanair, Bratislava – Girona, FireFly, všetko ide hladko, v rekordnom čase nasadáme do auta a mierime na Tarragonu. Do cesty sa nám nečakane pripletie Barcelona, večerná špička v centre je jedinečný zážitok, každopádne sa lepšie cítim, keď sa mi svetlá velkomesta odrážajú v späťákoch a pred sebou mám len španielsku vyprahnutú krajinu. Prespávať sa chystáme v starom mlyne pod Siuranskou priehradou, asi kilometer pred Cornudellou. Cena odráža kvalitu a čaká tu na nás naozaj príjemné ubytovanie v krásnom prostredí a vkusne zariadenom apartmáne.

Vilanova de Prades

katalansko_4

Prvý deň nám ešte počasie nepraje a tak aspoň vybavíme nákupy v Reuse a aklimatizujeme sa pár pivkami. Aj ten nasledujúci ešte trochu mrholí z rána, ale našťastie to je už posledný dážď, ktorý vidíme až do nášho odjazdu. Po obede sa vyberieme rozliezť na skalky nad dedinkou Vilanova de Prades. Po dlhom čase sa opäť naväzujem na ostrý koniec lana a nervózny som ako keby som stál pod El Capitanom. Preliezame zopár pätiek, užívame si ľahšie lezenie a popri tom si vychutnávame malebné výhľady. Oblasť je určená skôr romantickým lezcom, ktorí túžia po súkromí s neodradí ich, že skaly nevynikajú výškou a kvalitou ako jej slávnejší susedia.

Siurana

katalansko_10

O Siurane sa povráva, že sa oplatí navštíviť až keď človek lezie na pohodu 7a-čka, ale pri pohľade do sprievodcu to až tak dramaticky nevyzerá a nájde sa tam aj zopár ciest nižších obtiažností. Cestou na skaly si vravíme, že sem určite všetci chodia liezť prásky a v zabudnutých sektoroch s ľahkými cestami budeme sami. Samozrejme, že to nie je pravda a tak ako všade aj tu sú najviac okupované ľahké cesty a TR je tu najpreferovanejší štýl. Záver ? Kým nebudem liezť 6c+ na OS tak sa nehodlám vrátiť.

Can Marges de Baix/de Dalt
Šedé vápno na východnej strane útesu pod dedinkou s dĺžkou ciest okolo 20 metrov. Množstvo prevažne ľahkých ciest a ideálne miesto pre rekreačných lezcov, vždy sa tu nájde niečo voľné. Cesty Fletxa(5+) alebo Capritxo(5+) patria medzi skvosty vo svojej obťiažnosti.

Grau dels Masets – Esquerra
Priemerný sektor s kopou ľahších ciest rôznej kvality, ale zopár pekných sme si nakoniec našli. Ajči sa tu dokonca podarilo uchmatnúť 6bčko, jediné originál siuranské. Medzi najkrajšie cesty sektoru patrí 20 metrová alpinistická “Súper Fisura” (5+).

L’Herbolari
Pravdepodobne top sektor pre lezcov, ktorí by chceli v Siurane vyliezť niečo pekné, ale v 6c-čkach sa zrovna nerozliezajú. Krásne 30 metrové platňové cesty obtiažností okolo 6a a k tomu pekné scenérie naokolo. Jeden z najpopulárnejších sektorov a treba sa pripraviť na hojnú návštevnosť. “Maria Lluisa” (6a+) bola našou najťažšou tu vylezenou cestou a aj tou najkrajšou, veľmi pekná bola aj susedná “Matéria Fosca” (6a).

La Siuranella – Centre
Prémiový siuranský sektor nie celkom ideálny pre rekre-lezcov. Prevažná väčšina ciest je obtiažnosti 7a a viac, za ľahšími cestami je potrebné sa často presúvať. Treba si rozhodnúť či famózne výhľady a nepochybná kvalita skaly vyváži túto nevýhodu.

Can Melafots
Sektor s najkratším prístupom v peknom prostredí. Na jeho začiatku sa nachádzajú kratšie ľahšie cesty, samotné lezenie nepatrí medzi najlepšie. Skala má rôznu kvalitu a cesty nevyrovnanú obtiažnosť.

Can Gans Dionis
Odľahlý sektor s krkolomným prístupom. Odmenou sú pekné a dlhé cesty v kvalitnom vápne. Ja som síce liezol len jednu, “Escaralamoza” (6b), ale stála za to, aj keď bola trochu ťažšia.

Arbolí

katalansko_12

Tichý a nenápadný sused Siurany. Ponúka rôzne druhy lezenia na všetkých druhoch vápna. Najkrajšie sú samozrejme tie ťažšie a podobne ako v prípade Siurany, chce to liezť aspoň 6c, nachádzajú sa tu však aj sektory určené pre rekreačných lezcov.

El Falcó
Ak sa o Neapole hovorí “Vidieť a zomrieť” tak v lezeckom svete by to mohlo platiť pre El Falcó. Neskutočný sektor s neskutočnými linkami, ktoré bez problémov zatienia aj tie Siuranské. 40 metrové cesty v prvotriednej skale s parádnymi výhľadmi. Absentujú síce nižšie obťiažnosti, ale oplatí sa sem prísť, aj keby mal človek vyliezť len jednu cestu. Mohla by to byť napríklad krásna sedmička “Borinot” (6b+), nachádzajúca sa v strede sektoru.

Placa Duc
Šedá vežička s krátkym prístupom orientovaná na západ. Ideálny sektor na podvečerné polezeníčko. Pekné a dlhé cesty v príjemnom prostredí. Ja rád spomínam na technickú “Entre Pitus i Flautes” (6a).

Can Mansa
Skala nižšej kvality výborne odistená a vhodná pre začínajúcich lezcov, ktorí si chcú vyskúšať prvý kontakt s lezením od spodu. Skaly sa nachádzajú v lese a dá sa tu liezť aj počas teplejších dní.

Margalef
katalansko_7

Obrovská oblasť nachádzajúca sa v pohorí Montsant, kde si každý nájde dostatok ciest svojej obtiažnosti. Čo možno nebude vyhovovať každému a bol to aj náš prípad, je charakter skaly. Lezie sa prevažne po dierkach alebo vyčnievajúcich kamienkoch trochu pripomínajúc Súľov. Častým problémom vzhľadom na vajíčkový tvar skál býva začiatok, keď je treba prekonať nástupové bruško a následne už len mať potrebnú vytrvalosť, aby človek stihol ohmatať dostatočný počet dierok, vybrať si tu najlepšiu a doklepať cestu takto až do zlaňáku. Napriek monotónnosti sa skaly nachádzajú v prekrásnej prírode a tie “panoramata” jednoducho treba vidieť.

La Braseria
Náš prvý navštívený sektor, možno preto na neho spomínam v najlepšom. Pekné dlhé cesty, jedna ako druhá. Južná orientácia a pekné výhľady na priehradu, vypečené nástupy. Najviac sa nám páčili cesty Yoyo (6b) a Via del Eco (6a+).

Can Torxa
Skaly na začiatku údolia, priamo nad cestou. Vyšmýkané nástupy a tým pádom ťažké nástupové bouldre. Tento sektor treba obísť.

Ca la Marta
Veľký sektor s obrovským množstvom ciest každej obtiažnosti. Skaly majú rôznu orientáciu a vždy je niektorá časť v tieni a tak sa tu dá liezť celý deň. Cesty, ktoré sme tu liezli krásou moc neovplývali, boli skôr kratšie a silové.

Reggae
Sektor podobný Braserii, ale skaly sa nachádzajú na opačnej strane údolia. Dlhé, pekné a vyrovnané línie. Z priemeru vyčnievala “Lejia de Rumania” (6b+).

Chorreras
Na Margalef netypický sektor nachádzajúci sa v temnom kaňone. Dominujú mu kratšie vytrvalostné línie do kopca po krápnikoch. Stojí za jednu návštevu.

La Mussara

katalansko_6

La Mussara patrí medzi tie väčšie oblasti v pohorí Serra de Prades s dlhou históriou lezenia. Nachádza sa tu množstvo skál na veľkej ploche a jednotlivé sektory majú oproti okolitým oblastiam divokejší a dobrodružnejsí nádych. Počas našej návštevy sme stihli len jeden náhľad do odľahlejšieho sektoru “Les Campanilles”. Už samotný prístup v podobe 40 minútovej turistiky najskôr skalnými serpentínkami a neskôr vyschnutým kaňonom stál za to a ako sme správne tušili napriek tomu, že bola Veľká noc, na skalách sme boli sami. V sektore je do 30 ciest rôznej obtiažnosti a rôznej kvality. Najlepšia skala sa nám javila v strednej časti a som rád, že nás naša intuícia nesklamala a cesty, ktoré sme tu liezli patrili medzi to najkrajšie, čo sme na tomto výjazde preliezli. Určite by som nevynechal 6b-čka “Taxi Driver” a “Anda-Lui”. Cestou zo skál sa odporúčam zastaviť v miestnom refugiu, ktoré slúži najmä lokálnym turistom na potulkách po okolitých horách. Panuje tam príjemná atmosféra a vzhľadom na reakcie okolia súdim, že tam cudzincov moc často nemajú.

Montsant

katalansko5

To najlepšie na koniec a posledný deň nášho výjazdu sem sa rozhodli dať šancu Montsantu. “El Racó de Missa” patrí medzi tie najobľúbenjšie sektory a tak sme zamierili tam. Dlhý a namáhavý prístup, ktorý sa blížil k jednej hodine, vyvážilo to, čo nás tam čakalo : nádherné skalné vežičky stúpajúce do obrovských výšok, sfarbené do všetkých možných farieb sprevádzané nádhernými výhľadmi do údolia. Dlhé a vytrvalostné lezenie po dierkach, nie nepodobné tomu v Margalefe, ale bez nástupových brušiek. Parádne odistené cesty vo všetkých obtiažnostiach. Jednoducho lezecký raj a miesto kam by som sa chcel určite vrátiť.

Zrnká múdrosti V Cornudelle de Montsant sa nachádza lezecký obchod, kde sa dajú kúpiť lokálni sprievodcovia pre jednotlivé oblasti. My sme mali knižku “Tarragona climbs” objednanú cez internet, ktorá pokrýva všetky oblasti, ktoré sme navštívili plus niektoré ďalšie. Samozrejme neobsahuje všetky sektory a nachádzajú sa v nej len výbery tých najlepších, čo je však vo väčšine prípadov postačujúce, možno okrem Margalefu, kde sa oplatí zainvestovať do lokálneho lowcostového sprievodcu za 12 €, ktorý sa dá za zakúpiť v refugiu v dedine. Výber ubytovania záleží od toho, kde chce človek liezť, treba si uvedomiť, že po lokálnych cestách sa často nedá ísť viac ako 50 km/h a vzdialenosť 30 km znamená hodinu cesty. Pre Siuranu je najvýhodnejšie ubytovanie v kempe v dedine, aj keď na kvalitu služieb som už videl zopár sťažností, výhodou je rýchla dostupnosť ku skalám. Náročnejší si prídu na svoje v Cornudelle, ktorá je výhodným východiskovým miestom aj v prípade lezenia na Montsante alebo Arbolí. Dedinka je zároveň najbližším miestom pre menšie nákupy, za tými väčšími sa treba vybrať do mesta Reus. Ak sa plánuje liezť v Margalefe, tak sa dá využiť bezplatný kemp pri vodnej nádrži, poprípade spomínane refugio v dedine.

katalansko_11

Restday sa dá stráviť rôznymi spôsobmi, od kultúry, cez gastronómiu až po šport – výber je naozaj široký. Nadšencov histórie poteší návšteva neďalekej Taragony, ktorá bola v období Rímskeho impéria najväčším a najkulturnejším mestom na Iberskom poloostrove, čo dokazuje množstvo pamiatok v jej centre. Za krátku návštevu stojí aj kláštor Escaladei neďaleko dedinky La Morera del Montsant, kde sa dá aj dobre najesť v miestnych reštauráciach. Bežeckých fanúšikov určite osloví Siuranská priehrada, ktorá ponuká jedinečný zážitok v podobe 12 kilometrového koliečka okolo vodnej nádrže. Celé pohorie je významné z turistického hladiska a nadšencov iste poteší, že lesy sú popretkávané turistickými chodníčkami a stačí si len vybrať ten pravý. Oblasť je tiež významným vínnym regiónom a neochutnať miestny Priorat je vážnym prehreškom. Galéria z nášho jarného pobytu je na svojom tradičnom mieste a mne nezostáva len sa rozlúčiť tradičným “Venga, vámos, venga”.

Ajči:

Too 5 Fl Vilanova de Prades
Pitufos 5 Fl Vilanova de Prades
Magalí 5 Os Vilanova de Prades
Aniuski 5 Os Vilanova de Prades
Maite 5+ Fl Vilanova de Prades
Makoski 5+ Fl Vilanova de Prades
Charlie III 6b Pp Siurana
Maria Lluisa 6a+ Pp Siurana
Llastra 6a Os Siurana
Materia Fosca 6a Fl Siurana
Cicuta 6a Fl Siurana
Azukiki 6a Os Siurana
Festa Major del 78 6a Os Siurana
El Mareao 6a Os Siurana
Charlie II 6a Pp Siurana
Charlie I 5+ Fl Siurana
Fletxa Directa 5+ Fl Siurana
Capritxo 5+ Fl Siurana
Monolit Groc 5+ Fl Siurana
Ay Candemor 5 Fl Siurana
Rollito Lof 5 Fl Siurana
Currupipi 5 Fl Siurana
Pensaments Porcs 5+ Fl Arbolí
Bola de Drap 5 Fl Arbolí
Marta 5+ Os Montsant
Lejia de Rumania 6b+ Pp Margalef
Yoyo 6b Pp Margalef
Guay del Paraguay 6b Fl Margalef
Via del Eco 6a+ Fl Margalef
Mazapan del Turkastán 6a+ Os Margalef
Calá Profunda 6a Fl Margalef
Churrasco 6a Fl Margalef
Parrillades 6a Fl Margalef
Na fen 5+ Fl Margalef
Mestoy kitando 5+ Fl Margalef
Trumfus peluts 5+ Fl Margalef
Via del Barril 5+ Fl Margalef

Maťči:

Too 5 Os Vilanova de Prades
Pitufos 5 Os Vilanova de Prades
Magalí 5 Fl Vilanova de Prades
Aniuski 5 Fl Vilanova de Prades
Maite 5+ Os Vilanova de Prades
Makoski 5+ Os Vilanova de Prades
Maria Lluisa 6a+ Pp Siurana
Materia Fosca 6a Os Siurana
Cicuta 6a Fl Siurana
Azukiki 6a Fl Siurana
Llastra 6a Fl Siurana
Charlie II 6a Pp Siurana
Charlie I 5+ Os Siurana
Fletxa Directa 5+ Os Siurana
Capritxo 5+ Os Siurana
Monolit Groc 5+ Os Siurana
Ay Candemor 5 Os Siurana
Rollito Lof 5 Os Siurana
Currupipi 5 Os Siurana
Entre Pitus i Flautes 6a Os Arbolí
Pensaments Porcs 5+ Os Arbolí
Bola de Drap 5 Os Arbolí
Xavier 5 Os Montsant
Tobogan 5 Os Montsant
Nyigo-Nyago 5 Os Montsant
Menisco hecho cisco 6c Pp Margalef
Lejia de Rumania 6b+ Pp Margalef
Yoyo 6b Os Margalef
Guay del Paraguay 6b Fl Margalef
Jass 6b Rp Margalef
Pubilla 6b Pp Margalef
Via del Eco 6a+ Os Margalef
Mazapan del Turkastán 6a+ Fl Margalef
Martini & the rocks 6a Pp Margalef
Calá Profunda 6a Os Margalef
Churrasco 6a Os Margalef
Parrillades 6a Os Margalef
Na fen 5+ Os Margalef
Po zi 5+ Os Margalef
Tabe 5+ Os Margalef
Mestoy kitando 5+ Os Margalef
Trumfus peluts 5+ Os Margalef
Via del Barril 5+ Os Margalef

katalansko_15

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *