Skialp na Orave

Keď sa povie skialp na Orave, asi si väčšina predstaví Západné Tatry, dlhé doliny, ktorými vedú panoramatické výšlapy a strmé zjazdy exponovanými žlabmi. To však nie je nič pre nás, rekreačných turistov bez lavínovej výbavy, kondície či lyžiarskeho umu a tak sme sa museli popozerať po iných možnostiach športového vyžitia v tomto kraji. Logicky nám ako prvá do oka padla Babia hora, najvyšší vrch Oravských Beskydov a dominanta Hornej Oravy a popri nej sa zviezla aj nenápadná, ale o to impozantnejšia Skorušina.

Babia hora

Nástup na túru začína v bývalých kúpeľoch Slaná voda, ktoré využívali unikátne zloženie miestnej slanej jódovo-brómovej vody. Tu začína žltá značka, ktorá nás Hviezdoslavovou alejou privedie k Hájovni na Rovniach, kde sa písala história slovenskej literatúry. Práve tu sa Hviezdoslav zoznámil s hájnikom Jánom Lachom a jeho manželkou Máriou, ktorí ho inšpirovali pri písaní slávneho diela Hájnikova žena, počas jeho liečebného pobytu v kúpeľoch Slaná Voda. Z hájovne je to na Babiu horu niečo málo cez 2 hodinky, najskôr strmším svahom hustým lesom, neskôr lúkami až na koniec prídeme na vrcholové “plató” s nádherným kruhovým výhľadom. Zjazd späť vedie rovnakou trasou a je rovnako príjemný ako výstup. Menej zdatní lyžiari môžu úvodný strmý úsek lesom, pri ceste dolu, obísť lesnou zvážnicou. Pri rozhľadni, kde kritický úsek začína sa treba vydať vpravo a treba počítať s tým, že je v krátkom úseku nutné lepiť pásy.

babiahora

Skorušina

Toto pohorie je možno skôr domovom bežkárov, ale nie je problém dať mu šancu na pásoch. Odmenou je stredne náročná túra v nádhernej scenérii Západných Tatier. Začína sa v Oraviciach na parkovisku pri lyžiarskom stredisku a červenou značkou miernou lúčkou sa stúpa na Skorušinu, najvyšší vrch. Po krátkom strmom úseku v lese, vedie cesta na hrebeň, ktorý veľmi miernym svahom pokračuje až na vrchol. Ten je síce zalesnený, ale nachádza sa tu pomerne vysoká rozhľadňa, ktorá ponúka aké-také výhľady. Cesta späť vedie tou istou trasou a je bezproblémová a veľmi príjemná, krátky strmý úsek treba obísť po bežkárskej trase.

skorusina

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *