Easy Mallorca

Na Mallorcu som sa veľmi tešil, ani nie na lezenie, ktoré nie je tá najpodstatnejšia časť dovolenky a tvorí len pozadie pre okamihy a zážitky, ktoré si z ostrova odnesieme bez preclenia späť domov a ako sa neskôr ukázalo, dobre som urobil. Osvedčené zdravé jadro všetkých výjazdov Bedničky a Palice doplnila skupinka motajúca sa okolo Vajnorskej lezeckej scény a tak nás bolo toľko, že sme si aj celý dom mohli zajednať. Pre Palice to bola tretia návšteva Malorky a tak sme sa im zverili do rúk a výber ubytovania, lezeckých oblastí aj kultúrneho vyžitia bol výhradne v ich kompetencii.

Malorka neptrí medzi najväčšie ostrovy, autom sa dá pohodlne pobehať krížom krážom za rozumný čas a nie je až také dôležité, kde človek hlavu skloní na noc. Náš basecamp sa nachádzal v mestečku Campanet vo vidieckom dome zariadenom v neo-rustikálnom štýle, s bazénom pred domom a s oslíkom za domom. Bolo tam tak príjmene, že sa nám veľa krát odtiaľ nechcelo ani nikam chodiť. Začiatok októbra je na Mallorcu a jej južne orientované lezecké oblasti pomerne skoro a lezenie sa odohrávalo skôr v platonickej rovine. Slnečné lúče a vyhriate more skôr nabádali na kúpanie a plážovú slacklajnu než skalné aktivity.

Les Perxes

Príjemná oblasť v severo-západnej časti ostrova. My sme počas našej krátkej návštevy stihli iba pár ciest v časti Hairpin Wall. Miestne 5+ky v sivých platniach nám ukázali ako je to s klasifikáciou na ostrove. Najkrajšia cesta oblasti bolo jednoznačne 35 metrové 7a “Cristo en pel”, aspoň podľa Paliho. Po lezení sme navštívili neďaleký kláštor Santuari de Lluc. Neviem či som niekedy pil lepšie pivo ako to, čo som si tam kúpil od lokálnych pivovarcov, to bola poézia písaná chmeľom.

mallorka-1

Cala Magraner

Jazykovo zdatnejší čitatelia už istotne tušia, že sa jedná o zátoku a v tejto časti rozprávania bude vzduch nasiaknutý soľou, o skaly budú bičovať morské vlny a lezcom budú povievať vlasy v morskom vánku. Cala Magraner sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova a oblasť je tvorená 20 metrovým skalným pásom tiahnucim sa od mora pozdĺž pláže asi 300 metrov do vnútrozemia. Svoju obtiažnosť si tu nájdu všetci lezci a aj napriek trochu dlhšej dostupnosti je na Mallorce len málo oblastí, ktoré by jej mohli konkurovať. Na rozlez odporúčam cestu “The Juggy One” aby si človek urobil obraz o miestnych päťkách. Kačka o nej premýšlala ešte aj počas šoférovania späť na domček.

mallorca-2

La Creveta

Krevetka sa nachádza v najsevernejšej časti ostrova, prístup je taký alpskejší aj prostredie divokejšie. Mne sa táto oblasť páčila zo všetkých najviac, šedé platne sú moja úchylka. Hlavný sektor pozostáva z 30 metrov vysokej, mierne položenej až kolmej platne, kde sa nachádzajú cesty od 4 do 7+. Na klasifikáciu sme si už privykli a to, že v rozleze za 4+ pučím ako v sedem mínuske ma necháva chladným. Odporúčam cestu Curset.

malllorca-3

Alaró

Už cesta na parkovisko je veľké dobrodružstvo, pol hodinový prístup pod skaly je len čerešnička naviac. Oblasť je určená výkonostnejším lezcom, v krásnej červeno žltej skale sa nachádza množstvo ťažších ciest, ktoré stoja za prelez. Prípadný úspech určite zožne potlesk u okoloidúcich nemeckých turistov, ktorí sa idú pokochať výhľadmi z kláštora na vrchu hory. Lezci bez ambícií si môžu spraviť chuť v lokálnej reštaurácii, ktorá sa špecializuje na domácu kuchyňu.

mallorca-4

Puig St. Marti

Objektívne túto oblasť ohodnotiť nemôžem, keďže sme v nej neliezli, vzhľadom na počet komárov, ktoré sa na nás vyrojili, ale na pohľad to vyzeralo skôr na skalku lokálneho významu. Krátke a členité skaly zaujali najmä svojou dostupnosťou. My sme dali radšej prednosť pláži v Alcúdii. Vamos a la playa.

mallorka-5

Z voľnočasových aktivít stojí za návštevu určite Cala Coll Baix, pláž na severe ostrova. Polhodinová turistika z parkoviska borovicovým hájom je istota, že na nej nikdy nebude príliš plno a zachová si svoj nespútaný charakter. Z opačného súdka je mestská pláž v Alcúdii, ale rovnako má svoje kúzlo. Jedno daždivé popoludnie sme strávili návštevou jaskyne, ktorých je na Mallorce niekoľko, pre nás boli najbližšie Coves de Campanet. Ak zostane čas oplatí sa zájsť na Formentor – najsevernejší polostrov a cestou určite netreba opomenúť malebné mestečko Pollenca a jej 365 schodov z hlavného námestia na kalváriu. Keďže sa dievčatá za sporákom celkom obracali, gastro zážitky sme väčšinou absolvovali na domčeku, výnimkou bola spomínaná reštaurácia pri mestečku Alaró a stretnutie s morskou kuchyňou v reštaurácii Cocodrilo v Cielo di Bonaire.

Malloraca-final

Mallorca nie je zlá destinácia na lezeckú dovolenku, aj keď som mal trošku pocit, že svoje najlepšie obdobie má za sebou. Okrem lezenia ponúka veľa iných možností športového vyžitia a nemyslím si, že toto bola naša posledná návšteva. Galéria sa nachádza na svojom tradičnom mieste a zoznam prelezných ciest je po tomto výjazde veľmi skromný:

Krilin La Creveta 6a+
Central Les Perxes 5+
The Juggy One Cala Magraner 5+
Curving Groove Les Perxes 5
Lord of the Rings La Creveta 4+
Coordina coordinator La Creveta 4+
Curset La Creveta 4+

You may also like...

1 Response

  1. 22 March, 2015

    […] vzhľadom na letné teploty sa toho ale veľa nepoliezlo. Podobne dopadol aj októbrový výjazd na Mallorcu, kde sa viac rekreovalo ako liezlo, ale aj tak bolo […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *