Tenkrát poprvé – Bor & Ostaš

Aj keď k boulderingu nemám moc pozitívny vzťah, inšpirovaný Oli-ho blogom plného víkendových lezeckých reportov, z ktorých sála neskutočná pohoda a fotiek, z ktorých cítiť vôňu ihličia aj cez monitor, dostal som chuť okúsiť aj túto lezeckú disciplínu. Chcel som sa len tak nezáväzne túlať lesom, vyhliadnuť si svoj vysnívaný kameň, nájsť si na ňom nejaký zaujímavý problém, tráviť čas s príjemnou partiou ľudí, žiaden stres, iba lezenie a nekončiaca pohodička.

bor1

Odpoveď na otázku, v ktorej oblasti sa zahryzneme do bouldrových jednohubiek sme našli v malebnom kraji Adršpachských skál a domovom na tri dni sa nám stal kemp Kamenec v Teplicích nad Metují. Zišli sme sa tu nakoniec v hojnom zložení, mňa s rAjči doplnili štyria členovia HK Vycvakni, tradičné duo Palica&Matica™, Jeepo s Baškou a pribrali sme aj dve zblúdené duše, Miša a Barbaru.

Bor

V piatok sme dali prednosť Boru a zamierili sme do sektoru Kapitán, na balvan, ktorý Meloun volajú. Kopa ľahších bouldrov padla za obeť po prelezoch hladným lezcom, do pamäti sa mi najviac vryl Tonic za 5B – pekný krok cez oblú dieru.

meloun

Presýtení melounom, zverili sme sa do rúk samotnému Kapitánovi. Mišo sa sucho prešiel v Mysteriu za 6B, ja s Jeepom sme po pár pokusoch radšej presunuli bouldermatku pod Černú vdovu (6A). Ta už nekládla taký odpor a nezabrala nám veľa času. Palica si po pár pokusoch preliezol susedné DC-S (7A), slabšia časť výpravy sa medzičasom premiestnila pod Daneb a viac či menej úspešne začala pokusovať veľmi pekné Atair (6A). Na Danebe pridal Mišo aj Muj-Taj (6A), Jeepo zase Denebovu Hranu za 5C, sympatickú hranku s nesympatickým dopadom. Na rozlúčku s Kapitánom, vrátili sme sa k ľahším bouldrom a povinne sme si všetci dali Nijaký a Dlouhý, obe za 5A.

kapitan

Záver dňa patril Majáku, Mišo sa vyhecoval k prelezu dňa a flashol Rizikové Těhotenství (6C), zvyšok party sa zatiaľ potrápil v Potrate (4), niektorí masochisti sa potom ešte defintívne dorazili vo vypečenom 5C – Odvrácená Strana Měsíce.

majak

Ostaš

V sobotu prišiel očakávaný dážď a tak sa restovalo v Adršpachu. Popri turistike medzi pieskovcovými vežami bolo vidieť, že viacerým sa začali potiť brušká na prstoch, pohľad na prvý kruh však vrátil každého späť do reality. Celý deň až na malé výnimky výdatne pršalo, až sme sa trošku začali obávať o nedelné lezenie, našťastie sa na druhý deň počasie umúdrilo a zobudili sme sa len do zamračenej oblohy. Vzhľadom na neisté počasie sme sa kvôli kratšiemu prístupu vybrali na Ostaš. Privítalo nás parkovné 30 kačiek a čerstvá voňa lesa po daždi. Nedočkaví sme začali liezť na prvom kameni, o ktorý sme zakopli. Hnojník, ako sa nazýva, by som rozliezacím rozhodne nenazval, napriek tomu sa mi tu jedno 6A nakoniec podarilo preliezť.

hnojnik

Lepšie to bolo o kus vyššie na Bazéne, kde sme si spravili chuť na 5kových bouldroch a pridali sme aj ľahký Exit 4 (6A+). Mišo svoj čas venoval Šedému traverzu (6C), vytrvalosť ho však zradila tesne pred koncom. Krásne balvany sme objavili v sektore pod meteorologickou. Všetci si z chuti zaliezli na Múriku, kde ťažko identifikovať čo sa liezlo, ale každopádne to bolo fajn. Záver výjazdu ovládlo duo Palica a Mišo, ktorí preliezli na fotogenickom kameni Oušpalek cesty Nádhera rovnováhy (6B+) a Co teď ?! (6C).

murik

Bouldering v severných čechách rozhodne naplnil moje očakávania, krásna príroda, dobrá kuchyňa, výborné pivo a množstvo pekných bouldrov to bolo to na čo som sa tešil a v plnej miere aj dostal. Pre prípadných záujemcov sú lezecký sprievodcovia online – sprievodca Bor, sprievodca Ostaš. Ďakujem všetkým účastníkom výjazdu za príjemne strávený čas a už sa teším ako si znova zaleziem s lanom.

ajcik

Misky [6b] Múrik, Ostaš
Exit 3, SD [6A+] Bazen, Ostaš
Atair [6A] Deneb, Bor
Černá Vdova [6A] Kapitán, Bor
C SD [6A] Hnojník, Ostaš
Široký [5C] Kapitán, Bor
Z nouze [5C] Múrik, Ostaš
Břitva [5C] Múrik, Ostaš
Odvrácená Strana Měsíce [5C] Maják, Bor
Exit 1, SD [5C] Bazen, Ostaš
Exit 2, SD [5B] Bazen, Ostaš
Tonic [5B] Meloun, Bor
Dlouhý [5A] Kapitán, Bor
Nijaký [5A] Kapitán, Bor
Potrat [4] Maják, Bor
Rozlejzací [3] Meloun, Bor
Mravenčí Stezka [3] Meloun, Bor
Malej Rozum [3] Meloun, Bor
Kvak [3] Meloun, Bor
Spárka [2] Meloun, Bor

You may also like...

1 Response

  1. 22 March, 2015

    […] môj star rest HORŠ. Zvyšok roka sme už liezli iba v zahraničí. V auguste sme dali koštovku boulderingu v Čechách a určite to nebolo posledný krát. Začiatkom septembra sme sa vrátili opäť do […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *