Sezóna 2014

Zima sa tohto roku moc nepredviedla a lezecká sezóna na Slovensku začala neobvykle skoro. Prví nedočkavci obliehali skalky už vo februári, zatiaľ čo my s Ajči sme ešte pilovali formu na preglejke. V marci, po polročnej lezeckej pauze sme konečne nadobudli pocit, že sme pripravení a v slnečnú sobotu sme sa vybrali na Hrádok. Ísť sa tam, po tak dlhej prestávke od skaly, rozliezť, nebol najlepší nápad, v miestnych päťkách som zažíval krušné chvíle zakaždým, keď som musel nadliezať nad borhák. Ešte stále v marci sme stihli zbehnúť do Bystrice pozrieť mladšie Bedničky na Jelenec. Na horných skalách sme si znovu preliezli ľahšie cesty do 6+, na tie ťažšie nebola motivácia. V apríli, v typickom nestálom počasí sme opáčili Manín a sektor Čiernokňažník, miestna skala nás ale neoslovila a nakoniec sme dali prednosť brodeniu potoka cestou na Lietačky v Porúbke.

sezona214-1

Cez Veľkú noc sa cestovalo s Palicami do Chorvátska na ostrov Krk a konečne sme sa trošku rozbehli a liezli sa aj iné obtiažnosti ako 5. Pekne nakopnutí sme cez májové voľná, opäť s Palicami, vybehli na Sicíliu a za 2 týždne to tam celkom vyplienili. V lete počas pracovných dní bola snaha nekvasiť zbytočne v robote a podnikať popoludňajšie výjazdy na Záhorie. Nakoniec sme sa dostali len na Plavecký hrad, tradične strážený zástupom komárov a našu milú Kršlenicu, ale neliezlo sa nič, čo by stálo za zmienku. Druhý krát za rok sme dali v júni Jelenec, ako sa očakávalo po sobotnej svadbe a rannej grcke sa veľké výkony nekonali. Koncom júna sme si zobrali voľno v piatok, nech máme Súľov iba pre seba a nabehli sme na Skaly pod hradom. Spolu s Ajči sme preliezli Kamčatku s jedným ťažkým krokom za 7-, celkom vypečený Havaj za 6+, ako celok nie moc pekná cesta, ale s pár peknými krokmi. Vedľajší skvost Tahity sme tiež nenechali ležať ľadom a potom sme sa už presunuli na opačný koniec sektoru. Najskôr som sa celkom vytrápil v ľahkom Bubu-ovi a na záver dňa som zvesil dlhoročný pytel vo Westside story, krásnej, ale veľmi prísnej 6-. V rámci objavovania nových oblastí sme skúsili Blatnicu, ale skala nás nechala chladných a lano v ten deň zostalo nevybalené.

sezona2014-2

Ako novú oblasť na neisté víkendové počasie sme skúsili 2 krát Paštinu a dojmy sú síce zmiešané, ale prevládajú tie pozitívne. Nájdu sa tam skvosty a veľmi pekné cesty, ale ak má človek smolu, môže si deň znechutiť lezením zahlinenej špáry. Oblasti by pomohol apdejtovaný sprievodca. V lete sa potuloval Bratislavskými ulicami Serak a tak som ho jedno víkendové popoludnie zobral vyvenčiť na Kamenné a dokonca aj podvečernú Altošku sme stihli. Letný výjazd do Slovinska nám nevyšiel podľa predstáv a určite je dôvod sa vrátiť. Tento rok sme započali tradíciu v podobe letného zrazu na Porúbke. Počas nultého ročníka nám počasie neprialo, ale zopár pekných prelezov sa zadarilo. Mňa potešil môj starý rest HORŠ. Zvyšok roka sme už liezli iba v zahraničí. V auguste sme dali koštovku boulderingu v Čechách a už teraz viem, že to nebolo posledný krát. Začiatkom septembra sme sa vrátili opäť do Chorvátska, tentokrát Istriu, vzhľadom na letné teploty sa toho ale veľa nepoliezlo. Podobne dopadol aj októbrový výjazd na Mallorcu, kde sa viac rekreovalo ako liezlo, ale aj tak bolo super.

sezona2014-3

Prelezené cesty na Slovensku :

Via Hilti 5+ Hrádok
Fitfirit 5+ Hrádok
Cecok 6 Hrádok
Božský traverz 5 Plavecký hrad
Kamčatka 7- Súľov
Bubu 7- Súľov
Havaj 6+ Súľov
Westside story 6- Súľov
Bitches brew 6+ Paština
Pomocný učiteľ 6+ Paština
Tuček 6 Paština
Arakis 6- Paština
Šmykľavka 6 Kamenné
Truhlík 5+ Kamenné
HORŠ 7- Porúbka


Vysvetlivky:
♠ – extreme klassiker, treba vyliezť
♥ – veľmi pekná cesta, tiež treba vyliezť

You may also like...

4 Responses

  1. bedpet says:

    mato mato kedy budu tie slubene 8cky

  2. SeRaK says:

    Peter, a kedy ta Usba????

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *