Veľká noc z Krku

Cez Veľkú noc sme s Palicami boli pre nás tradične zaliezť v Chorvátsku, ale trošku netradične nie v Omiši ale na ostrove Krk, v blízkosti mestečka Baška. Podobne ako pre Omiš, aj pre Krk existuje stránka lokálnych lezcov, ktorá pekne a výstižne popisuje lezenie v tejto lokalite, samozrejme so sprievodcom na stiahnutie – www.climbinbaska.com. Oblasť je rozdelená na 3 podoblasti, my sme pôsobili v tej najlepšej – Portafortuna. Ta sa nachádza asi 5 km od Bašky smerom do vnútrozemia, orientovaná je na severovýchod.

rkr

Od parkoviska je to pod skaly asi 20 minút svižnej chôdze do kopca po peknom chodníčku. Keď človek konečne vystúpi z lesíka, ohromí ho perfektná, viac ako 30 metrová previsnutá stena, ktorú by ste na tomto mieste nečakali. V sprievodcovi je označená ako sektor C a je to síce to najlepšie, čo oblasť ponúka, ale aj ostatné sektory určite stoja za návštevu, spolu sa tu nachádza asi 50 ciest. Prvý deň, po dlhej zimnej pauze sme sa rozhodli rozliezť v sektore D, ktorý tvorí veľká, sivá a položená platňa s cestami od 4a po 6a. Lezenie je perfektne odistené a ideálne pre začiatočníkov, ktorí by chceli začať s lezením na ostrom konci lana. Z kvanta ľahších ciest vylezených v tomto sektore sa nám najviac páčili Piranha (5b) a Mambo no. 5 (6a).

ada

Druhý deň patril sektorom C a B. V Céčku bolo vidieť najmä Palicu, ktorý si podoliezal resty z predchádzajúcej návštevy, ja som si trúfol len na Joke About Summer – madlovité 6c do kopca. V pravej strane sa nachádzajú aj ľahšie cesty – perfektná 15 metrová špára za 5c Metulji So Srečni a ešte krajšia platnička napravo od nej, tiež za 5c Eierbar. Keďže sa nám trošku rozfúkalo presunuli sme sa do B-čka s kratšími platňovitými cestami, kde bolo závetrie. Najkrajšou cestou tam je jednoznačne technické 6b Fak 4 Life, ale lezeckú dušu potešilo aj Gipsy Life (6a+) alebo Wings for Life (5c).

mata

Na posledný deň nám zostal sektor A, s krátkymi a ostrými cestami. Z prelezených ciest mi v pamäti utkveli Trbuuh (6b+) s jedným ťažkým krokom, Petit Beure (6a) jedovatá špárka, Bodulska (5a) – pekná diagonálna špára alebo Global Warming (6a) so špekulatívnym nástupom.

mato

Lezenie na Baške určite stojí za návštevu, oblasť má čo ponúknuť najmä začiatočníkom a mierne pokročilým, ale zabavia sa tu aj pokročilí lezci. Približne 650 km z Bratislavy sa dá zvládnuť pohodovou jazdou za 7 hodín, ubytovanie mimo sezónu je do 10 Eur na osobu/deň. Viac fotiek je tradične v GALÉRII.

Maťči:

JOKE ABOUT SUMMER 6c Flash
TRBUUH 6b+ Flash
FAK 4 LIFE 6b PP
GIPSY LIFE 6a+ Flash
PETIT BEURE 6a Flash
GLOABAL WARMING 6a PP
MAMBO No. 5 6a OS

Ajči:

FAK 4 LIFE 6b PP
PETIT BEURE 6a Flash
METULJI SO SREČNI 5c Flash
EIERBAR 5c Flash
WINGS FOR LIFE 5c Flash

You may also like...

1 Response

  1. 22 March, 2015

    […] Veľkú noc sa cestovalo s Palicami do Chorvátska na ostrov Krk a konečne sme sa trošku rozbehli a liezli sa aj iné obtiažnosti ako 5. Pekne nakopnutí sme cez […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *