Lezecký rok 2013

Tak tu máme nový rok a s ním aj poohliadnutie za tým uplynulým

Rok sme začali jarnou návštevou Španielskeho El Chorra (viac tu …). Cieľom bolo preliez čo najviac ciest a poriadne sa rozliezť, čo sa nám, aj napriek horšiemu počasiu ku koncu výletu, podarilo – 32 prelezených ciest za necelých 6 lezeckých dní je celkom pekné číslo. Medzi top prelezy patria jednoznačne “Para Que Disfrute La Canalla” (6b OS), “Yailhouse rock” (6b OS) a “Smooth” (6b+ PP), aj keď nedá mi nespomenúť, že klasa bola dosť mäkká a niektoré cesty asi o stupeň ľahšie.

Kontemplatívnu na Kršlenici si vždy rád preleziem

V apríli sa mi podarilo na jedno poobedie odbehnúť na Kršlenicu, ale bolo z toho len také popoliezanie a nič nové som nakoniec ani neskúsil. Potom prišiel prvý máj a 2 lezecké výjazdy do Rakúska. Po prelezení Mit göttlicher Hand v Raxe som v Adlitzi preliezol “Lari Fari” (7-) na RP a “Kasuki” (7-) na flash. V Peilsteine sa mi zase podarilo onsajtnúť silovú “63er-Weg” za 7- a potešil tiež prelez “Der letzte Tango” za (6+) s fest vypečeným bouldrom na úvod. Hold Peilstein ten vždy preverí. V júni sme zavítali do domáceho Omišu. Lezecká atmoška bola super a liezlo sa parádne. Zvesil som si zopár starých pytlov a nanominoval som sa aj do niektorých nových ciest, čoho výsledkom je “Iva Piva” (6b+), “Vrt” (6c), “FBI” (6b) a “Papa je s vama” (6c+). V okolí Žiliny sme “řádili” hlavne v Porúbke. Konečne som preliezol “Ja viem čo prežujem” za 7- a jedovaté morálovky na Slnečných skalách “Kalenie ocele” (6+) a “Frankovka” (6+). Do Súľova sa nám podarilo zavítať len jediný krát a aj to len na pol dňa, čoho výsledkom bol OS prelez cesty “Odysea” (7, ale určite ľahšie) a zavesený pytel v ceste “Pim” (7).

Ajči pri preleze cesty Vrt v Omiši

Po prvý krát sme boli navštíviť perlu v bystrickom kraji – Harmanec a celkom sa nám zapáčilo. Poliezli sme hlavne nejaké ľahšie cesty a k tomu “Bazalku” (6+) a miestny skvost Danka za 7-. Pefektné lezenie v super skale, jedna z naj ciest aké som liezol tento rok. Škoda len toho asi 3 metrového záveru, ktorý je v rozbitej skale a škoda tej lišty, ktorá sa mi vylomila tesne pod zlaňákom pri mojom preleze. Druhý krát v roku sme boli pozrieť v Priedhorí. Prvú – jarnú návštevu som ani nespomínal – tam si Ajči narazila nohu pri páde hneď v prvej ceste a tak sme veľa vody nenamútili, druhá už bola lepšia a mne sa podarilo preliezť “Žiletkové Blues” (6+) a na OS Bosk lásky (7-). V jednu letnú sobotu sme došli pozrieť aj na Beckov, nemali sme ale so sebou lano tak sme iba trochu bouldrovali na miestnych skalkách. Na prelome mesiacov september/október prišiel záverečný výjazd roka, ktorým boli 2 týždne na Sardínii. Šťastie nám moc neprialo a “kamikadze” Ajči si tentokrát nešťastne narazila ruku a po druhom lezeckom dni bolo prakticky dolezené. Zvyšok dovolenky sme trávili už iba popoliezaním v ľahších cestách. Nevadí, aspoň máme o dôvod viac sa vrátiť. Z ciest čo som stihol si najviac cením “Porto io i Nuts!” (6b OS), “Modici Euro” (6a+) a “Il Caimano” (6a+ OS).

Poctivvý beckovský bouldering

Keď to zhrniem, mám za sebou úspešný lezecký rok – zvýšil som si lezecké maximum na 6c a os maximum na 6b. Preliezol som 29 ciest obtiažnosti 7- alebo viac z toho 20 na OS. Dúfam, že tento trend bude pokračovať aj budúci rok a ak nie tak nevadí, aj tak budem chodiť na skaly.

Slovenské prelezy:

Odysea Súľov 7 OS
Bosk lásky Priedhorie 7- OS
Žiletkové Blues Priedhorie 6+ RP
Ja viem čo prežujem Porúbka 7- RP
Kalenie ocele Porúbka 6+ PP
Frankovka Porúbka 6+ PP
Danka Harmanec 7- OS
Bazalka Harmanec 6+ OS
Pohoda Priedhorie-Sokolie 6 OS
Chaos Priedhorie-Sokolie 6 OS


Vysvetlivky:
♠ – extreme klassiker, treba vyliezť
♥ – veľmi pekná cesta, tiež treba vyliezť

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *