Lezecký raj Sardínia

So zámerom vychutnať si posledné slnečné lúče, okúpať sa v priezračnom a osviežujúcom mori a v prvom rade si poriadne zaliezť, sme na prelome septembra a októbra vyrazili s Ajči na Sardíniu, konkrétne do letoviska Cala Gonone, ktoré je známe krásou svojich pláž. Okrem toho je to však aj vyhľadávaná lezecká Mekka, ponúkajúca množstvo lezenia v 20tich sektoroch, ktoré sa nachádzajú v jej blízkom okolí.

Z Bratislavy sa lieta 2 krát do týždňa do Alghera ležiaceho na severozápade ostrova. Ako to už býva v stredomorí zvykom, s dopravovu je to ťažšie a prenájom auta je nevyhnutnosť, otvárajú sa tým však ďaľšie možnosti spoznávania ostrova. 177 km z Alghera do Cala Gonone nám ubehlo celkom rýchlo, ostrov je pôsobivý a keďže cesty nedovoľujú uháňať príliš veľkou rýchlosťou človek si aspoň vychutná krajinu. Ubytovanie sme si rezervovali v chatke v lokálnom kempe za “príjemných” 50 € na noc, s vyššími cenami treba počítať. S Ajči patríme skôr k platňovým lezcom a tomu odpovedal aj výber sektorov, ale dá sa povedať, že zalezie si tu každý. Nájdu sa tu ako platne a “rajbásky” tak aj previsy a silovejšie lezenie. Z nespočetného množstva sektorov sme stihli navštíviť tieto:

Cala Fuili

cala_fuili

Sektor zahŕňajúci skalky pri rovnomennej pláži plus v priľahlej doline. Jedná sa o jeden z najpopulárnejších sektorov v Cala Gonone vďaka rýchlej dostupnosti (niektoré cesty začínajú doslova na pláži) a množstva ľahších ciest. My sme poliezli najmä cesty najbližšie k moru aj preto, že človek nemá často možnosť zaliezť si pár ciest, potom sa ísť schladiť do mora, znova si zaliezť a tak až do súmraku. Skalky ponúkajú najmä kratšie cesty v príjemnom vápne, niektore sú trochu vyšmýkane. Najkrajšie cesty sa jednoznačne nachádzali nad morom vo východnej časti, skala bola síce trochu menej chytovitá, ale lezenie bolo super. Zo všetkých ciest čo sme stihli preliezť ma najviac oslovili Porto io i Nuts! od legendárnej Lynn Hill a kratšia cesta Modici Euro.

Cala Luna

cala_luna

Pláž dostupná člnom alebo 2 hodinovým pochodom z Cala Gonone. Naozaj magické miesto s lezením to tam je ale horšie. V pravej časti zvanej Grottoni dominujú ťažké cesty v previse, ktoré súdiac podla stavu istenia majú najlepšie obdobie za sebou, v ľavej (Scoglio di Luna) sa nachádzajú naopak kolmé ľahšie cesty, ktoré sú však zase vytvrvalo obliehané. My sme síce lano z batohu nevytiahli, ale návštevu neľutujeme.

Biddiriscottai

biddiriscottai

Sektor pozostávajúci z obrovskej jaskyne a priľahlých platní, nachádzajúci sa asi 20 minút chôdze na sever od Cala Gonone opäť pri mori. Parádne lezenie v super skale – červeno-žlté vápno väčšinou previsnuté, množstvo “hadov”, kráplikov a podobných jaskynných záležitostí. Sektor je trochu problematickejší na vychytanie dobrých podmienok, pretože skala má tendenciu byť slizká a k perfektnému lezeckému zážitku je potrebné, aby pofukoval mierny vetrík, ktorý ju vysuší. Nachádza sa tu aj zopár ľahšich ciest takže si opäť zalezie každý.

Margheddie

margheddie

Krásny sektor, v súčastnosti viac menej zabudnutý, ale o to príťažlivejší. Prístup je trochu komplikovanejší (treba šlapať asi 30 minút do kopca), čo asi spôsobilo, že sa dostal do úzadia, ale rozhodne stojí za návštevu. Skaly sa nachádzaju asi 100 metrov nad morom a lezenie je sprevádzané nádhernými výhľadmi. Nachádzajú sa tu výhradne platňové cesty v drsnom sivom vápne. Jednoznačne odporúčam cestu Nomadi, ale v podstate som tam neliezol škaredú cestu.

Budinetto

budinetto

Budinetto sa naopak nachádza priamo nad dedinou a o návštevníkov núdzu nemá. Až na pár výnimiek sa tu nachádzajú kolmé alebo položené cesty v príjemnom vápne. Rekreačný lezci si prídu na svoje a zalezú si výnimočne. Čaká ich tu množstvo ľahkých, dobre odistených ale najmä pekných ciest. Mne sa najviac páčila Josephine.

La Poltrona

poltrona

Posledný sektor ktorý sme stihli navštíviť je sektor, ktorý si človek prichádzajúci do Cala Gonone všimne ako prvý. Obrovské jednoliate vápencové kreslo dominujúce svahom nad dedinou sa nedá prehliadnuť. Výškou presahuje 100 metrov a nachádza sa tu asi 70 opäť prevažne “rajbáskových” ciest. Sektor je skutočnou legendou talianskeho lezenia a nachádzajúca sa tu skvosty ako Deutsch Wall alebo Raggio di Luna – svojho času najťažšie technické cesty na ostrove.

Vyššie spomenuté sektory sú len zlomkom, zo všetkých sektorov v Cala Gonone, nehovoriac o ďalších v ostatných častiach ostrova. Sardínia rohodne stojí za návštevu, nielen kvôli lezeniu, ale aj peknej prírode, čistému moru a krásnym plážam. Ako lezeckého sprievodcu sme si objednali cez internet Pietra di Luna od miestnej lezeckej legendy Maurizia Oviglia, ktorý sa podielal na vytváraní množstva sektorov, naviac bol priamym účastníkom historických lezeckých udalostí, ktoré nezabudol v knižke spomenúť a tak dodal svojmu sprievodcovi aj nádych beletrie. Viac fotiek sa nachádza tradične v GALÉRII. Niektoré prelezené cesty:

Porto io i Nuts!! 6a+ Cala Fuili
14 Modici Euro 6a+ Cala Fuili
Il Caimano 6a+ Cala Fuili
Ferry 2 6a Cala Fuili
E Le Capre Stanno a Guardare 6a Budinetto
Geco in Calore 5c Budinetto
Hey Jude 5c La Poltrona
Via Tosssina! 5c Biddiriscottai
Eddy 5c Biddiriscottai
Kasbah 5c Margheddie
Biberon 5b Margheddie

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *