Štáflovka na Voliu vežu

Po čase sa mi zacnelo po Tatrách a tak ani povinnosti, ktoré mi zabránili zdržať sa dlhšie ma neodradili od rýchlej jednodňovej návštevy. Gorazda som nemusel dlho prehovárať a tak sme v piatok o druhej vyrazili smer Štrbské Pleso. Za cieľ sme si vybrali peknú a nenáročnú Štáflovku na Voliu vežu.

Cesta je pomenovaná po Vlaste Štáflovej, ktorá spolu s lezcami Karel Čabelka a Jan Šabata v roku 1935 vyliezla túto, v dnešnej dobe vyhlásenú, líniu v južnej stene Voliej veže. Keďže sme na Štrbské Pleso dorazili už o šiestej rozhodli sme sa, že budeme bivakovať čo najbližšie k stene. S pivom na Popradskom sme v pohode za 2 a pol hodinky vystúpali až k Vyšnému Žabiemu plesu, kde sme sa zložili, keďže ďalej už nemalo cenu stúpať. Deň sme zakončili tradične pivom.

volia2

Noc bola pokojná aj keď trochu chladná, k ránu však začal fúkať nepríjemný vietor, ktorý nás vyhnal zo spacákov už o pol šiestej. Zbalili sme teda lezecké veci a pobrali sa pomaly na nástup. Ten sme našli hneď na prvú šupu a tak okolo siedmej sme mohli začať liezť – široko ďaleko jediní. Cesta ubiehala celkom rýchlo, v prvej dĺžke preverí previštek za 5-, v druhej traverz a opäť previštek za 5- (asi najťažšie miesto cesty). Tretia dĺžka je ľahká, ale trochu rozbitá, štvrtá je najkrajšia – položená platňa za 5- s množstvom špár. Po jej dolezení už nasleduje len posledná dĺžka spoločná s cestou Južný pilier za 3. Po troch hodinách sme mali dolezené, pre zostup sme zvolili zlanenie do žlabu na pravo od Južného rebra. Jedno zlanenie (lepený borhák) + zostup asi 2jkovým terénom.

volia3

Medzičasom sa nástupová rampa pod vežou celkom zaplnila a my sme boli radi, že už máme dolezené a nemusíme sa zaradiť do fronty. Cestou na Štrbské sme sa opäť zastavili na Popradskom na rýchle občerstvenie a následne obklopení popoludňajšími búrkovými mrakmi sme zostupili na parkovisko. Napriek tradične dlhému nástupu, Štáflovku odporúčam ako peknú cestu ľahkej obtiažnosti v pevnej skale. K pozitívam prispievajú aj štandy z borhákov a teda možnosť rýchleho zlanenia v prípade náhlej zmeny počasia.

Topo zo stránky tatry.nfo.sk, info k ceste www.horydoly.cz a viac fotografií sa nachádza v GALÉRII.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *