Júnový Omiš (Chorvátsko)

Po 2 rokoch sme sa opäť vrátili do našej už pomaly domácej oblasti, aby sme si z chuti zaliezli na príjemnom vápne a počas restovania aj trocha zaplávali vo vyhriatom mori. Začiatok júna sa javí ako skvelá voľba. Cesty ešte nie sú preplnené dovolenkármi, teploty nie sú také extrémne a more je príjemne osviežujúce. Tento rok sme prvý krát vyskúšali ubytovanie priamo v Omiši, aby sa dalo na skaly dochádzať aj pešo a bola to skvelá voľba. Za 50 Eur na noc sme mali fajn apartmán pre 4 osoby s peknou zelenou záhradkou a príjemným posedením kde sme každý večer dopĺňali drahocenné tekutiny, ktoré sme vypotili v priebehu dňa na skalách. Vyrazili sme v zostave ja, Ajči, Mišo a Kačka.

Ajci

Lezenie sme si vačšinou rozdelili na 2 časti, doobeda sme liezli v západne orientovaných sektoroch a podvečer okolo šiestej zase v tých východnejšie orientovaných. Najteplejšie obdobie dňa sme potom väčšinou trávili pobytom na pláži. Ako doobedný sektor u nás jednoznačne vyhrával sektor Babina Bara. Z ťažších ciest sa nám tu podarilo vyliezť niektoré perličky, ktoré som márne obliehal v predchádzajúcich rokoch. Najťažšou tu vylezenou cestou bol pre mňa 15 metrový Vrt (6c), cesta s ľahkým úvodom a ťažkým záverom, kde sa treba vytiahnuť za bočáko-lišty cez bruško a následne s nanič chytmi a nohami na rozpor to dobojovať do zlaňáku. Kým som prišiel na správnu sekvenciu, zabralo mi to pekných pár pokusov. Naopak taká Iva Piva (6b+) ma pustila pomerne ľahko prvým pokusom, za čo som jej nesmierne vďačný. Cesta začína silovým stropom s dobrými chytmi, pokračuje ľahkým lezením do záverečného bouldríku pod zlaňákom, ktorý dokáže prekvapiť. Konečne som preliezol aj v minulosti ťažko skúšanú Moco i Trimer, podľa sprievodcu len 6a+, ale s prehľadom by zniesla aj 6b a to by ešte bola ťažšia v tejto obtiažnosti. Trošku ma mrzí, že som neskúsil skôr cestu Iden doma (6c), ku ktorej som sa dostal až posledný deň výjazdu a na prelez mi už nezostalo síl.

1306083103

Ajči sa v sektore venovala, na svoje pomery neobvykle vytrvalo, ceste Odstupi Davle (6c+), k úspešnému prelezu jej však chýbalo trochu toho povestného šťastia. Náladu si však spravila prelezom cesty Vrt, ktorým si tak zvýšia svoje lezecké maximum. Okrem toho pomerne ľahko preliezla cesty Moco i Trimer (6a+), Mama Mira (6b) – obe prvým pokusom a mnohé ďalšie v obťiažnosti 5c. Mišo tiež pekne zabojoval a na rozdiel odo mňa si odložil nejakú tú rezervu a ako poslednú cestu výjazdu si preliezol Iden Doma za spomínaných 6c. Okrem toho zaknihoval cesty Vrt (6c), Iva Piva (6b+), Mama Mira (6b), Zorka (jedovaté ale pekné 6a+), Moco i Trimer (6a+), Me too Heike (krásne 6a) a ďalšie ľahšie. Celkom pekne vyčistil sektor. Ten ale nakoniec ovládla Kačka, ktorá tu preliezla najťažšiu cestu Odstupi Davle (6c+), položenú, technickú platňu v ktorej sa o chytoch nedá ani hovoriť. Okrem toho zabodovala v cestách Vrt (6c), Mama Mira (6b), Moco i Trimer (6a+) a nejaké ďalšie do 5c.

Miso

Výnimočne sme niekedy pred obedom zašli na návštevu aj do sektoru Visoke pole. Hlavným cielom bola cesta Papa je s vama (ľahšie 6c+), ktorú som po dvoch TR pokusoch jednom RP preliezol na PP. Keďže nám nejaký dobrák zvesil cez noc expresky, ktoré čakali na Kačkin prelez, pripísal som si na druhý deň aj RP prelez. Inak som vela vody nenamútil a okrem toho som sa dostal už iba k dvom cestám Twist off (5c) a Pinokijo (6a+). Tieto dve cesty preliezla aj Ajči a k tomu pridala prelezy ciest Petar Pan (6a) a Za Miljenka (celkom silové 6a). Mišo vsadil v tomto sektore na OS prístup, preliezol na OS Petar Pan (6a), Kapetan Kuka (6b), Twist off (5c) a Pinokijo (6a+) a na Flash Za Miljenka (6a). Sektoru opäť dominovala Kačka, ktorá posledný deň výjazdu preliezla cestu Papa je s vama (6c+) a deň pred tým celkom ťažké Za Stanislava (6b) a Za Miljenka (6a).

1306082154

Poobedné lezenie sa odohrávalo výhradne v sektore Planovo. Po mnohých rokoch som konečne preliezol veľmi peknú FBI za 6b. Okrem toho som už pridal iba Leut omiški za 6a. Ostatné cesty som už mal prelezené z predchádzajúcich rokov. Úspešna v tomto sektore bola Ajči a hladko sa prešla v cestách Svemir (6a), Apartmani Kuzmič (6a), Rosa Luxemburg (6a) a Tonka se prokurbala (ťažké 5c). Mišo počúvol svoje alpinistické srdce a úspešne udrel do 45 metrovej cesty Nede za 6a a spolu s ňou vyčistil sektor od skoro všetkých 6a, ktoré sa tam nachádzajú. Kačka poslušne nasledovala jeho kroky a jej prelezy kopírujú tie Mišove.

lezenie-omis

Z prelezov je jasné, že oblasť je určená skôr začínajúcim lezcom, respektíve nepremotivovaným rekreačným lezcom. Dominujú položené technické cesty, do stupňa 6c+, väčšina sektorov je dostupná autom (čiže zaparkujete a leziete) alebo pešo z Omišu max. do 10 minút. V okolí sa nájde aj zopár viacdĺžok, ale tie by som asi skúšal iba za chladnejšieho počasia. Výborného a dostačujúceho sprievodcu nájdete na climbingomis.com. Čo tam nenájdete je info o mieste kde si môžete trochu zabouldrovať. To sa nachádza na pláži z Omišu smerom na dedinku Duče. Nie je to nič prevratné, ale my sme tam strávili jeden pekný podvečer. Nezostáva mi len dodať, že Omiš je pre mňa srdcová záležitosť.

Prelezy:

Papa je s vama 6c+ RP
Vrt 6c PP
Iva Piva 6b+ PP
FBI 6b RP
Mama Mira 6b RP
Zorka 6a+ RP
Moco i Trimer 6a+ PP
Pinokijo 6a+ RP
Me too Heike 6a RP
Leut omiški 6a RP

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *