Pohronský Inovec

Zima bola dlhá a tuhá a tak keď konečne prišla jar treba ju využiť naplno. Zhruba 27 kilometrová trasa s bezmála 1000 metrovým prevýšením vyzerá byť správna voľba a tak si to v nedeľu ráno zamierim do Zlatých Moraviec s cieľom prebehnúť do Novej Bane cez pohorie Pohronský Inovec.

Rozkvitnutá čerešňa na Obyckých lúkach

Pohronský Inovec je pohorie sopečného pôvodu, ktoré je súčasťou Slovenského stredohoria. Najvyšším bodom je Veľký Inovec dosahujúci výšku 901 metrov, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v tomto pohorí. Z ostatných zaujímavostí stoja za zmienku Starohutský vodopád, Andezitové kamenné more alebo Živánska veža. Počas mojej krátkej návštevy som mal česť iba s prvým menovaným, keďže som sa celý čas striktne držal červenej hrebeňovej značky.

901 metrov vysoký Veľký Inovec

Trasa začína v Zlatých Moravciach, z ktorých pokračuje po hlavnej ceste do obce Žitavany, kde konečne pozvoľna prechádza do lesa. Miernym stúpaním popod Benát prechádza cez Obycké lúky a ďalej popod Malý Inovec až na dominantu pohoria Veľký Inovec. Ten ponúka obmedzené výhľady, najmä smerom na juhovýchod. Zostup z Inovca vedie cez Loksovu lúku do obce Stará Huta, odkiaľ je to už len na skok do Novej Bane. Trať má ideálne stúpanie pre beh, nie je príliš dlhá a je pomerne atraktívna. Občerstviť sa dá na turistickej chata na Veľkom Inovci, ktorá sa nachádza tesne pred vrcholom.

Jarné lúky na Inovci

Na záver výškový profil zo stránky hiking.sk:

profil

mapa

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *