Vysoké Tatry (Satan, Predné Solisko)

Vo Vysokých Tatrách toho okrem značených chodníkov nemáme veľa pochodeného a tak sme pri našej druhej návšteve Tatier tento rok mali z čoho vyberať. Nakoniec vzhľadom na naše ubytovanie v hoteli Patria sme sa rozhodli pre Satana (2 421,5 m n. m.). Vrch sa nachádza v hrebeni Bášt na začiatku ktorého je Patria, ďalej pokračuje cez Malú Baštu, Prednú Baštu, Satan a Hlinskú vežu, na ktorej sa hrebeň rozdeľuje na dve časti: jedna pokračuje ďalej na západ smerom k Hrubému štítu a druhá na sever ku Kôprovskému štítu. Prvý výstup na vrchol uskutočnil Jan Gwalbert Pawlikowski s vodcom Maciejom Sieczkom okolo roku 1880. Prvý zimný výstup uskutočnili Ernest Dubke, Johann Breuer mladší a Johann Franz starší v roku 1906.

Výhľad zo Satana smerom na Gerlachovský štít

Dni v novembri bývajú krátke a tak volíme najpriamejšiu možnú cestu na vrchol. Zo štrbského plesa po žltej značke Mlynickou dolinou až k Malému a Nižnému Koziemu plesu, kde sa odpájame od turistického chodníka a začíname pomaly stúpať smerom k masívu Satana. Chodník je zreteľný, občas vyznačený kamennými mužíkmi, orientácia je bezproblémová. Už z diaľky je dobre viditeľná trávnata rampa tiahnúca sa miernym sklonom smerom akoby k Štrbskému plesu. Prekonáme niekoľko žlabov (asi 4) a posledným sa vydáme smerom k vrcholu. Tesne pred ním je jediné náročné miesto výstupu, keď treba pri prekonávaní skalného rebra urobiť dlhý náčah nad vzdušným zrázom. Toto miesto je možné obísť spodom ľahším terénom. Za necelé 4 hodiny chôdze miernym tempom sa ocitáme na južnom vrchole. Tu sa nachádza aj vrcholová knižka. Výhľady su naozaj exkluzívne, najmä do Mengusovskej doliny. Pre návrat volíme tú istú cestu.

Pohodlný zostup z vrcholu

Na druhý deň je v pláne iba oddychová prechádzka na Popradské pleso. Inverzné počasie a prísľub pekných fotiek mi však nedajú a tak niečo po 15:00 vyrážam od Štrbského plesa po modrej na Chatu pod Soliskom a odtiaľ po červenej na Predné Solisko (2 093,3 m n. m.). Je to prvý vrchol v hrebeni Solísk, ktorý oddeľuje Mlynickú dolinu od Furkotskej doliny. Robím pár fotiek a rýchlo bežím dole, kým je ešte svetlo. Celú trasu som otočil za 01:30, takže celkom kvalitný tréning.

Západ slnka zo Soliska

Zdroje: www.wikipedia.sk; www.sprievodca.ta3.szm.com

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *