Čoro-moro v El Chorro

Týždeň pred Veľkou nocou balíme lezecké krámy a s vidinou teplejšieho počasia opúšťame zasneženú Bratislavu. V Malage nás Španielsko víta príjemnými 20 stupňami a my sa tešíme na nasledujúce 2 týždne, ktoré chceme striedavo vyplniť lezením a cestovaním po Andalúzii. Ubytovaní sme v dedinke Ardales vzdialenej asi 14 km od Chorra, takže za lezením sa cestuje autom, čo trochu predraží výlet, našťastie majú španieli alko limit pre šoférov príjemných 0,5 promile čo vracia úsmev na tvár.

makino

Hneď prvý deň máme pekné počasie, zem je síce ešte mokrá zo včerajšieho dažďa, no skala už stihla vyschnúť a my sa ideme rozliezť do položených platní v oblasti zvanej Túron. Prístup je celkom jednoduchý, sektor vidno už z hlavnej cesty, treba prejsť popod farmu popri rieke priamo k skalám – od auta je to asi na 10 minút chôdze. Začíname miestnymi klasikami “Floja y pendulona” 30 metrov za 5+ a susednou dvojdĺžkou “Julay lama” 60 metrov rovnakej obťiažnosti. Tým sme ľahké cesty v sektore vyčerpali a pustili sme sa do trochu obtiažnejších. “Coxy’s climb” 6a+ a “Acosa y derribo” 6a obe 30 metrové skôr technické, veľmi pekné cesty. Deň ukončujem mierne previsnutým, trošku zatečeným 6a+ “Paco micro y su niva”.

turon

Cez noc zase spŕchlo a tak sa ráno s lezením moc neponáhľame, vyrážame až okolo obeda smerom El Chorro, namierené máme do sektoru Los Albercones, ktorý sa nachádza asi 5 minút chôdze od miestnej vlakovej stanice a mala by v ňom byť kopa ciest v našej obtiažnosti, prevažne kolmého alebo mierne previsnutého charakteru. V spodnej polovici je skala popretkávaná puklinami, ktoré vytvárajú zaujímavú mozaiku. Postupne lezieme cesty “Stanage Girls” 6a , “Zulu Express” 6a+ a “El vuelo de los peluos” 6a+. Medzičasom sa uvoľnili ľahšie cesty, ktoré boli obsadené v čase nášho príchodu, ale keďže sú odporúčné sprievodcom, tak sme nabehli aj do nich “Putifero” 5+ a “Gabi” 6a. Z ľahších ciest už zostala len “La Chica peliroja” 6a+ tak deň uzatváram práve touto cestou.

albercones

Posledný lezecký deň pred plánovanou prestávkou sme strávili opäť v Chorre tentokrát v sektore Las Encantadas. Aj keď sa skaly nachádzajú na kopci, popod sektor vedie asfaltová cesta a tak je prístup záležitosťou minúty. V ľavej časti sektoru prevládajú krátke mierne previsnuté cesty do 15 metrov a obťiažnosti 6b, naopak v pravej časti si prídu na svoje vyznávači dlhých ciest vyššej obtiažnosti. My sme sa logicky sústredili na ľavej strane, pričom sa mi podarilo preliezť v podstate všetky cesty v tejto časti – “Nombro propio” 6a, “Bohem Destrell” 6a+, jedovaté “Tipo Poloki” 6a+, “Para Que Disfrute La Canalla” 6b a vypečené “Crisis De Identidad” 6a+. Následne sme si šli oddýchnuť do ciest “The Rib” 6a+ a “Atenea” 4+. Podvečer keď už to vyzeralo, že sme pre dážď skončili, pridali sme ešte rýchly prelez veľmi peknej cesty “Geisha” za 6a.

encantadas

Po skoro týždennej prestávke počas ktorej sme navštívíli mestá Sevilla, Malaga, Granada, Antequera, Ronda, Torremolinos, vyskúšali miestne tapas a ochutnali lokálne pivá, sme boli opäť maximálne nabudení na lezenie. Naše nadšenie však tentokrát spláchlo daždivé počasie, ktoré trvalo skoro až do nášho odchodu. Prvý deň pršalo skoro celý čas, takže sme lano ani nevytiahli z ruksaku. Ďalší deň nevyzeral o nič lepšie, skala bola mokrá z nočnej nádielky, ale nepršalo tak sme aspoň absolvovali Camino del Rey. Na jeho konci nás zastihla poriadna zlievka, po ktorej sa ale nad nami Chorro na chvíľu zľutovalo a cestou domov začalo konečne pražiť slnko. Ako sme tak míňali sektor Los Cotos (pekné cesty v položených platniach s trochu vyšmýkanou skalou), všimli sme si, že stihla vyschnúť stredná časť platne s prevažne ľahšími cestami. Stačilo nám aj to a preliezli sme si postupne cesty “Number One” 4+, “Cursillos” 5, “Alucinosis” 5 a “Bruja Intrepida” 5. Na záver som šiel ešte opáčiť cestu “Montgroni free” za 6b+, zo začiatku celkom ľahké lezenie, ktoré postupne graduje pričom chlieb sa láme tesne pod zlaňákom. Chvíľu som si aj myslel, že už je cesta v kapse keď som baletil nad posledným nitom, ale potom sa mi nečakane šmykla noha v oblej špárke a ja som sa ocitol o pár metrov nižšie namiesto v zlaňáku. Ďalší pokus som už nedával.

cotos

Ďalší deň je ako cez kopirák, od rána prší, na obed síce na chvíľu prestáva, ale vyzerá to, že nie na dlho. Vybrali sme teda rýchlo skúsiť sektor hneď nad parkoviskom – Castrojo. Väčšina ciest bola ešte zatečená po daždi, “Luna” 6a+ vyzerala najschodnejšie a tak som preliezol aspoň tú. Ajči stihla pred opätovným dažďom vybehnúť “Punto de Salida” za 4. Podvečer sme sa šli prejsť do sektoru Túron east. Počasie sa trošku zlepšilo a pri krásnom západe slnka som sa rozhodol vyskúšať cestu, ktorá síce nebola v sprievodcovi, ale vyzerala celkom schodne. Zo začiatku to aj celkom išlo, s pár odsedmi som sa prepracovával vyššie, ale pri predposlednom borháku som to musel vzdať, ďaľšie kroky boli mimo môj level.

turon-e

Aspoň že posledný deň nám počasie vyšlo v ústrety a od rána bolo jasné aj keď citeľne chladnejšie počasie. Bez váhania sme vyrazili smer Chorro a Arabské schody aka Escalera Arabe. Cestou sme sa zastavili v sektore Suizo kde som sa zahrial v cestách “Tinto de verano” 6a+ a “Yailhouse rock” 6b. Stihol som aj jeden neúspešný pokus v ceste “Prepotencia” 6b a pokračovali sme ďalej do sektroru Sergio. Tu na nás okrem pekných výhľadov na krajinu čakalo aj množstvo pekných ciest v kolmom vápenci. Začali sme cestami “Blobby left” 6a+, “Yo y mi resaca” 5+ a “Sergio y Antonio” 6a. Pekne rozlezení sme sa odvážili vyskúšať krátke 6b+ “Smooth”. Pri OS pokuse som sa nechal zviesť do ľava, čo nebolo celkom ok, ale na druhý pokus cesta pustila na PP. Pred koncom dňa sme ešte stihli “The Left Way” 4+, ťažké vzhľadom na obťiažnosť a pekné 6a “Solo afeitar” ako bodku za celým výletom.

sergio

Takže krátke zhrnutie na záver a linka na GALÉRIU:

Maťo :

“Floja y pendulona” 5+ OS
“Julay lama” 5+ OS
“Coxy’s climb” 6a+ OS
“Acosa y derribo” 6a OS
“Paco micro y su niva” 6a+ PP
“Stanage Girls” 6a OS
“Zulu Express” 6a+ OS
“El vuelo de los peluos” 6a+ OS
“Putifero” 5+ OS
“Gabi” 6a OS
“La Chica peliroja” 6a+ OS
“Nombro propio” 6a OS
“Bohem Destrell” 6a+ OS
“Tipo Poloki” 6a+ OS
“Para Que Disfrute La Canalla” 6b OS
“Crisis De Identidad” 6a+ OS
“The Rib” 6a+ OS
“Atenea” 4+ OS
“Geisha” 6a OS
“Number One” 4+ OS
“Cursillos” 5 OS
“Alucinosis” 5 OS
“Bruja Intrepida” 5 OS
“Luna” 6a+ OS
“Tinto de verano” 6a+ OS
“Yailhouse rock” 6b OS
“Blobby left” 6a+ OS
“Yo y mi resaca” 5+ OS
“Sergio y Antonio” 6a OS
“Smooth” 6b+ PP
“The Left Way” 4+ OS
“Solo afeitar” 6a OS

Ajči:

“Floja y pendulona” 5+ Flash
“Julay lama” 5+ Flash
“Coxy’s climb” 6a+ Flash
“Acosa y derribo” 6a Flash
“Stanage Girls” 6a Flash
“El vuelo de los peluos” 6a+ Flash
“Putifero” 5+ Flash
“Nombro propio” 6a Flash
“The Rib” 6a+ Flash
“Atenea” 4+ Flash
“Geisha” 6a Flash
“Number One” 4+ Flash
“Cursillos” 5 Flash
“Alucinosis” 5 Flash
“Bruja Intrepida” 5 Flash
“Punto de Salida” 4 Flash
“Blobby left” 6a+ Flash
“Yo y mi resaca” 5+ Flash
“Sergio y Antonio” 6a Flash
“The Left Way” 4+ Flash
“Solo afeitar” 6a Flash

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *