Lysec (Veľká Fatra)

Lysec je svojou výškou, sklonom a polohou predurčený ako ideálny cieľ pre začínajúcich skialpinistov -nováčikov alebo pokročilých skialpinistov s nedostatkom času. Z chaty Lysec v Jasenskej doline sa celá túra dá otočiť za 3 – 4 hodinky. Ako bonus ponúka vrchol pekný, skoro kruhový výhľad na Veľkú Fatru a priľahlé pohoria.

Ajči stúpa s Turčianskou kotlinou v pozadí

Auto zaparkujeme na parkovisku za lyžiarskym strediskom Jasenská dolina, kúsok pred chatou Lysec. Prejdeme cez potok po drevenom mostíku a stúpame hore bývalou zjazdovkou, ktorá je už nejaký ten piatok nevyužívaná. Na jej konci sa na hrebeni napojíme na žltú turistickú značku, ktorou pokračujeme až na vrchol. Spočiatku stúpame po lesnej ceste až kým neprídeme pod hôľny vrchol. Tu sa konečne vymaníme z lesného porastu a strmým lúčnym terénom vystúpame na vrcholový hrebeň. Po ňom sa už poľahky dostaneme opäť miernym stúpaním až na samotný vrchol. Ten sa nachádza mimo hlavného hrebeňa, ale napriek tomu ponúka pekné výhľady na okolité kopce, najmä Rakytov, Tlstú, Ploskú alebo Borišov, v diaľke je potom možné zahliadnuť Krížnu, Ostredok a hrebeň Prašivej v Nízkych Tatrách.

Južné svahy sú už bez snehu

Zostup vedieme tou istou trasou, v lesných úsekoch musíme byť trochu opatrnejší, cesta je úzka, inak sa lyžuje na širokých lúkach kde si každý nájde tu svoju líniu.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *