Veľká Fatra expres

Predpoveď na štvrtok hlási plech, dlho neváham a beriem dovolenku. Po kentusoch čo som zažil posledne, sa celkom teším na slnečné počasie. Z januára mi zostal vo Veľkej Fatre rest a tak vyrážam cez Ružomberok do Vyšnej Revúcej odkiaľ chcem opäť zaútočiť na hrebeň.

V Rybovskom sedle

Zo začiatku idem po zelenej, ale pri horárni sa odpájam na červenú cykloznačku – poučený z minula nechcem ísť Suchou dolinou najmä kvôli exponovanému záveru. Cykloznačka ma pozvoľna dovedie do Prašnického sedla, kde prechádza na druhú stranu hrebeňa, ja však pokračujem po neznačenej zvážnici miernym stúpanim ďalej do miesta zvaného Pod Repišťom. Tu sa napojím na červenú turistickú značku a ňou vybehnem cez Rybovské sedlo na Krížnu. Počasie je podľa očakávania super, slnko mocne pečie, teplota mierne nad nulou, len sneh je tvrdý a zľadovatelý. Na Krížnej nikdy dlho nevydržím a tak aj dnes hneď pokračujem hrebeňom striedavo hore-dole s malými prevýšeniami, cez najvyšší vrch Ostredok až na Suchý vrch, kde začína prvý dlhší zjazd. Ako správny leňochod nechávam pásy na lyžiach, a pozvoľna (koľko mi pásy dovolia) schádzam do sedla Koniarky a odtiaľ ďalej do sedla Chyžky.

Po hrebeni na Ploskú

Na južných svahoch sa sneh pomaly topí, z čoho svitá pre mňa nádej, že z Ploskej si predsa len zalyžujem. Naplnený optimizmom ruším plánovanú pauzu a rovno pokračujem do kopca na Ploskú. Vydoloval som zo seba posledne zvyšky síl a za pol hoďku som na vrchu. Tu si už dopriavam zaslúžený oddych pred zjazdom. Konečne zhadzujem pásy a pomaly sa vydávam na zostup po žltej značke. Vrch je vyfúkaný a zľadovatelý, prvé oblúčiky sú dosť krkolomné, ale v okolí sedla je to už lepšie, sneh je čím ďalej tým kvalitnejší. Zo sedla nasleduje parádna lyžovačka po lúkach a pasienkoch s miernym sklonom, ktorá sa končí až v samom strede Vyšnej Revúcej pri kostole.

Cestou z Ploskej

Keďže mám auto na druhom konci dediny, užívam si ešte niekoľkominútový pochod v lyžiarkach s lyžami na pleci a za necelých šesť hodín stojím tam kde som ráno začal.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *