Malá Studená dolina (Vysoké Tatry)

Tradičná januárová návšteva Tatier sa ani tento rok nezaobišla bez turistiky, keďže som si ale tentokrát pre istotu pribalil aj skialpové lyže tak sme si ju trošku spestrili. Ako cieľ našeho výletu sme si zvolili Malú Studenú dolinu.

Pod Žltou vežou

Cestou z Lomnice, kde sme boli ubytovaní sme sa ešte zastavili v našej dvornej požičovni športovej výstroje Gálfy v Hornom Smokovci, kde Ajči vyfasovala výstroj a keďže zatiaľ doba pokročila, tak sme odtiaľ pobrali na lanovku do Starého Smokovca, aby sme sa zbytočne nezdržiavali. Na Hrebienku sme nahodili lyže a vyrazili smer Zamkovského chata po červenej turistickej značke. Počasie nebolo nič-moc, ale dúfali sme v inverziu vo vyšších polohách. Na moje prekvapenie sme mali celkom dobré tempo a na Zamkovského chate sme boli do hodinky. Ani sme nezastavovali a rovno pokračovali ďalej, teraz už po zelenej na Téryho chatu.

Malý Ľadový štít

Nad lesom sa už začali predierať cez hustú hmlu slnečné lúče a pod hangom už panovalo jasné slnečné počasie. V úchvatnej scenérii sme stúpali popod Prostredný hrebeň až do kotliny Piatich spišských plies, kde sa nachádza Téryho chata. So sebou sme nemali skoro žiadne občerstvenie, tak sme zbehli dnu na polievku a pivo/čaj. Bolo už neskoré popoludnie a tak po krátkej pauze nastal čas na návrat. Strmú časť hangu sme dali len v lyžiarkach s lyžami na ruksakoch – nechceli sme, aby nám okoloidúci turisti závideli. V miernejšom teréne sme potom nabrali odvahu a zlyžovali sme na Hrebienok a odtiaľ po zasneženej ceste až do Smokovca.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *