Veterné na lyžiach (Malá Fatra)

Na lyžovačku v prašane som bol nažhavený už pekne dlho a tak ma v sobotu neodradila ani zlá predpoveď počasia, ani nedostatok voľného času. Vďaka skorému budíčku a rýchlej ceste zo Žiliny, už o šiestej ráno vystupujem ešte za tmy z auta na parkovisku pod Kuneradským zámkom. Mojím cieľom je Veterné – tretí najvyšší vrchol Lúčanskej časti Malej Fatry, nachádzajúci sa v jej hlavnom hrebeni.

Cestou dole ma čaká slalom pomedzi ihličnany

Snehu je ako som predpokladal dosť a tak si môžem lyže obuť hneď na parkovisku a pomaly vyraziť v ústrety novému dňu. Od posledného sneženia tu predo mnou nikto nebol a cesta je pokrytá panenským snehom. Zo začiatku šlapem Svitačovou dolinou, miernym stúpaním popri Kuneradskom potoku. Až na vrchol Veterného vedie žltá značka, ktorá bola zjavne v nedávnej dobe obnovená a tak je orientácia bezproblémová aj pre návštevníkov, ktorí sa ocitnú v tejto lokalite po prvý krát. Až na drobné výnimky, keď používam nejaké menšie skratky, neopúšťam značkovanú trasu a pohodlne naberám výškové metre. Cesta mi ubieha rýchlo a za necelé tri hodiny sa ocitám na vrchole. Prepoveď počasia sa nemýlila a videteľnosť je asi na 10 metrov, ale aspoň nefúka a nie je ani moc chladno.

Dnes sa výhľady nekonajú

Po krátkom občerstvení, robím pár záberov na pamiatku a chystám sa pomaly na zjazd. Na hôľnatej časti je snehová krusta, na ktorej sa moc dobre nelyžuje, našťastie v lese sa situácia mení a na mňa tam čaká vyše meter snehu a slalom pomedzi stromy. Aj keď som sa tejto časti trochu obával, nakoniec to bola najkrajšia časť lyžovačky. Vďaka dostatku snehu a nie veľmi hustému lesu si to tu môžu užiť aj menej zdatní lyžiari. Asi za pol hoďky mám dolyžované a už mi treba len dobojovať úseky v doline, ktoré nemajú dostatočný sklon, aby ma zviezli samovoľne.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *