Biele Karpaty

Biele Karpaty sa nachádzajú na západe Slovenska a tvoria štátnu hranicu s Českou republikou v dĺžke 60 kilometrov. Sú vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť a majú mnoho prírodných krás. Nachádzame tu viacero štátnych prírodných rezervácií (napr. Turecký vrch, Javorina, Luh pri obci Horní Němčí, Háj u Lipova a Vlčnovský háj), množstvo chránených prírodných výtvorov, chránených nálezísk a prírodných pamiatok, z ktorých najznámejšie sú Haluzická tiesňava, Krasín nad Dolnou Súčou, Vršatecké bradlá a ďalšie. Ťažiskom ochrany prírody sú hlavne neopakovateľné, vzácne krásy bielokarpatských lúk. Na území Bielych Karpát dokázali lesy, lúky, políčka a typické roztúsené kopaničiarske osídlenie s prvkami pôvodnej ľudovej architektúry vytvoriť dokonalý malebný celok. K najvyšším vrcholom patrí Veľká Javorina (970 m), Velký Lopeník (912 m), Chmelová (925 m), Kobylinec (911 m), Čupec (819 m), Dúžník (807 m), Machnáč (771 m) a Kykula (746 m). Biele Karpaty tvoria rôznorodú a malebnú krajinu, v ktorej sa v dokonalej súhre striedajú lesy, lúky a polia. Lesy sú väčšinou listnaté, prevládajúcou drevinou je buk, v menšej miere sa vyskytuje dub, jaseň, javor, breza a lipa. V kopcoch Bielych Karpát pramení množstvo prítokov Váhu a darí sa tu rastlinám, ktoré nerastú nikde inde na Slovensku – najmä vzácnym druhom orchideí.

V rámci seriálu spoznávania hrebeňoviek slovenských pohorí som sa rozhodol pokračovať Bielymi Karpatami. Hrebeň je tradične označený červenou turistickou značkou a ponúka prevýšenie skoro 2000 metrov na niečo viac ako 60 kilometroch, začína v Myjave a končí v Trenčíne. Začiatok trasy vedie po hlavnej ceste cez priľahlé dediny a až po zhruba 4 kilometrech vchádza do lesa. Po chvíli je po ceste chata so studňou, kde sa dá príjemne občerstviť a ušetriť tak vlastné zásoby vody. Cesta ďalej pokračuje príjemným stúpaním skoro celý čas v lese a až pod Veľkú Javorinu sa dá bežať takmer bez prestávky. Na Javorine sa dá využiť možnosť občerstvenia na Holubyho chate. Z Javoriny pokračuje červená značka českým krajom a začína príjemne klesať. Okolo 21. kilometra sa nachádza pri ceste studnička kde sa dá doplniť voda. Niekoľko nasledujúcich kilometrov pokračuje chodník nezáživným prostredím striedajú sa polia a asfaltové cesty s výnimkou okolia Obecního háje až po rekreačnú oblasť Mikulčín vrch. Tu sa dá opäť občerstviť za české dukáty v niektorej z mnohých chát alebo chvíľu vydržať a občerstviť sa zadarmo zo studničky pri kaplnke za rázcestím pod Vyskočem. Z Mikulčínho vrchu nasleduje už len záverečný úsek na Sokolí kameň s výhľadom na Považie a strmým klesaním do Drietomy. Tu sa dá teoreticky výlet ukončiť, ak nejde autobus tak to potiahnuť do Trenčína.

Pekné prostredie, tak akurát vzdialenosť, nenáročné stúpania, dobrá možnosť občerstvenia robia z tejto hrebeňovky výborného kandidáta na bežecký cieľ. Záverom výškový profil zo stránky hiking.sk a link na GALÉRIU.

Source: http://www.skonline.sk/hory.php?id=718

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *