Súľovské vrchy

Súľovské vrchy sú malý horský celok v severozápadnej časti Fatransko-tatranskej oblasti medzi údolím Rajčianky a Váhom medzi mestami Žilina, Považská Bystrica a Rajec. Sú súčasťou CHKO Strážovské vrchy. Z obce Považská Teplá vedie týmto pohorím 33 kilometrov dlhá, červeno značená turistická trasa až do Žiliny. Príjemná vzdialenosť s nie veľkými prevýšeniami ju predurčuje pre bežecký tréning. Orietačne je bezproblémová a opakované stúpania a klesania dobre preveria kondíciu.

Na lúkach nad Vrchteplou

Keďže ideálnym dopravným prostriedkom do tejto destinácie je vlak, poteší, že značenie začína práve pri vlakovej stanici v Považskej Teplej. Terén je spočiatku asfaltový, až do dedinky Vrchteplá sa beží po ceste kde nie je núdza o cestnú premávku. Napriek tomu je okolie príjemné a cesta ubieha rýchlo, beží sa cez Manínsku aj Kosteleckú tiesňavu. Vo Vrchteplej sa turistický chodník konečne oddeľuje od asfaltky, terén sa mení na poľnú cestu aj stúpanie je výraznejšie. Po asi 2 kilometroch sa strieda lúka s lesom a začína mierne klesanie do Súľova. Nasledovný úsek zo Súľova po Roháč je veľmi populárny, stretnutia s turistami sú tu časté, beží sa popod Súľovské skaly s prevýšením okolo 300 metrov.

Pod Hričovským hradom

Z Roháča nasleduje dlhé a miestami strmé klesanie popod Hričovský hrad do Hričovského Podhradia, kde začína posledná tretina behu. Poľnou cestou treba opäť nastúpať stratené výškove metre a potom peknou lesnou cestou pokračovať do Ovčiarska. Tu žiaľ doterajšia atraktivita prostredia rapidne klesá a záverečné kilometre sú v znamení rúbanísk a chodníkov rozoraných od traktorov. Našťastie to netrvá dlho a Strážov je doslova hneď “za kopcom”.

Výškový profil prevzatý zo stránky hiking.sk :

Zdroje: www.wikipedia.sk; www.hiking.sk

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *