Category: Horský beh

Ponitriansky koncert a.k.a. P100

Ráno 21. septembra vstávam zavčasu, bežecký/turistický koncert s názvom P100 má začiatok už o 07:00. V Nitre pri kruháči sa rozdajú fialové pásky, aby boli platiaci účastníci ľahko identifikovateľní, do šatne sa odložia prebytočné veci a môže sa začať. Hoci vystupujú len dve kapely, očakáva sa, že akcia sa natiahne do neskorých nočných hodín.

Pohronský Inovec

Zima bola dlhá a tuhá a tak keď konečne prišla jar treba ju využiť naplno. Zhruba 27 kilometrová trasa s bezmála 1000 metrovým prevýšením vyzerá byť správna voľba a tak si to v nedeľu ráno zamierim do Zlatých Moraviec s cieľom prebehnúť do Novej Bane cez pohorie Pohronský Inovec.

Z Turzovky do Žiliny cez Javorníky

Terén vhodný na bežky alebo bicykel je samozrejme ideálny aj pre bežcov a preto som sa rozhodol otestovať jednu z množstva turistických trás v Javorníkoch osobne. A keďže modrá značka (až na krátky úsek značený červenou), ktorá začína v Turzovke a končí v Budatíne pri Žiline vedie skoro popred náš dom, dlho som neváhal s výberom.

Hrebeňom Oravskej Magury

Hrebeň Oravskej Magury rozdeľuje Oravu na dve časti. Južná časť sa označuje ako dolná Orava, severná a juhovýchodná časť ako horná Orava. Hrebene Oravskej Magury majú typický hôľny reliéf, porastený trávou a v hojnej miere čučoriedím. Les siaha až na hrebene, ktorými vedú turistické značkové chodníky. Červená značka vedúca týmto pohorím začína v Trstenej a končí v Zázrivej, prechádza cez 2/3 pohoria a má dĺžku skoro 50 kilometrov .

Považský Inovec

Červená značka, ktorá sa tiahne cez celé pohorie Považského Inovca z Hlohovca do Mníchovej Lehoty má 71 kilometrov s prevýšením skoro 2800 metrov. Keď vynecháme Inovecké predhorie, ktoré sme spoznali už minulý rok, keď sme absolvovali s Ajči približne 30 kilometrový pochod z Hlohovca do Piešťan, zostáva skoro 50 kilometrová trasa s 2000 metrovým prevýšením. A to je ideálna vzdialenosť pre beh, ktorý som dlhšie plánoval už minulý rok, ale zrealizoval až tento rok 1. apríla.

Pezinská Baba (Malé Karpaty)

Keďže tohtoročný december bol chudobný na snehové zrážky a lyže zostávajú nedotknuté v pivnici, realizujem sa aspoň bežecky, tentokrát v okolí Bratislavy. Malé Karpaty mám už z väčšej časti pochodené a pomaly začína byť problém nájsť trať, ktorá by bola pre mňa aspoň z časti nová.